Bývalý ministr průmyslu, místopředseda ANO a krajský předseda středočeského hnutí ANO Karel Havlíček se čtvrtek 4. dubna vydal na výjezd do kolínských Sendražic, kde se setkal se svými podporovateli. To by nebylo nic neobvyklého, kdyby poté v příspěvku na sociálních sítích neoznačil vedení města za mafii. Kolínský starosta Michael Kašpar žádá omluvu.

„Pan Havlíček je poslanec, který má z nějakého neznámého důvodu poslaneckou kancelář už několik let v Kolíně. Pro Kolín nikdy nic neudělal ani nehnul prstem. Sice v Kolíně nebydlí a nikdy nebydlel, ale ví, že bude líp a zřejmě v nějakém pomatení mysli píše cosi o mafii. Zastupitelé hnutí ANO v Kolíně se po každých volbách střídají jak na běžícím pásu, tak zřejmě potřebují mluvčího. Ale jistý posun, za který gratuluji, tu je. Před 5 lety jsme v Kolíně od ANO měli falešný anonymní leták od falešného Havlíčka (Hermana) z Ovčár, nyní za kolínské ANO v personální nouzi mluví pravý Havlíček z Mníšku pod Brdy,“ napsal starosta Michael Kašpar, který je jediný z vládnoucího hnutí Změna pro Kolín i členem STAN.

Havlíček hovořil o údajné mafii, ačkoliv k tvrzení nemá jakékoliv důkazy, v restauraci, kde vlála mimo jiné sovětská vlajka. Sendražice je obec, která dlouhodobě je kolínskou městskou částí.

Okresní soud v Kolíně mezitím rozhodl, že jiný středočeský zastupitel za ANO Martin Herman, který v roce 2017 kandidoval na starostu města ačkoliv bydlel v Ovčárech a po městě nechal šířit pomlouvačné letáky, se musí omluvit hejtmance Petře Peckové. „Okresní soud v Kolíně mi dal za pravdu ve všech bodech mé žaloby. Martin Herman se mi za lži, které o mně šířil, když mě spojoval s kauzou Dozimetr a organizovaným zločinem, musí omluvit a všechny své výroky musí stáhnout ze sociálních sítí. Musí mi zaplatit náklady soudního řízení, které jsou ale samozřejmě jen zlomkem toho, co ta obrana stojí. Ale život není jen o penězích, ale o hodnotách,“ píše Petra Pecková.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.