Bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) kritizuje, že vláda chce koupit společnost Net4GAS. Ta v ČR vlastní 4 000 kilometrů plynovodů a jako jediná má licenci na přepravu plynu. Společnost v současné tobě tíží dluhy a reálně hrozí její krach. Vláda tak chce zajistit kontrolu nad přepavou plynu v ČR.

„Havlíček má za to, že nákup je ze strany státu nezodpovědností, a to s ohledem na současnou špatnou hospodářskou situaci firmy, do níž se dostala kvůli stopnutí plateb za transit od ruské firmy Gazprom. NET4GAS drží za ruskou společností významné pohledávky ve výši kolem 70 miliard, které nyní bude ČEPS vymáhat. Investice se podle Havlíčka nevrátí a do budoucna stát zadluží desítkami miliard korun. Nákup společnosti prostřednictvím státní firmy ČEPS ve středu schválila vláda premiéra Petra Fialy (ODS). V pátek pak ČEPS podepsala smlouvu, přičemž za firmu zaplatí maximálně pět miliard,“ píší Novinky.cz.

Havlíček přitom sám ještě v srpnu navrhl, aby stát společnost koupil. „Předně musí vláda získat zpět páteřní síť plynovodů, tj. koupit přepravce plynu společnost Net4Gas, kterou vlastní Allianz Infrastructure a Borealis Novus Parent. Poté, co byl zničen plynovod Nord Stream 1 a podle všeho nebude zprovozněn ani Nord Stream 2, přišla společnost o většinu příjmů. Firma je v tuto chvíli závislá pouze na vnitrostátní přepravě, což znamená, že výnosy do značné míry závisí na regulátorovi ERÚ. Pokud nedovolí zvýšit tarify, pak to jediný přepravce plynu neustojí. Převzetím za symbolickou částku pod stát by tedy vznikl závazek tyto dluhy vypořádat. V každém případě by logickým investorem měla být státní společnost ČEPS, která by vedle páteřní sítě pro elektroenergetiku vlastnila i 4 tisíce kilometrů páteřní sítě plynového potrubí. Budoucí výnosy lze po válce očekávat přes tranzit plynu z Ukrajiny, ve hře by ale bylo i zvýšení ceny regulované složky plynu,“ navrhl ještě v srpnu Havlíček.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.