Snad zdlouhavě nemusíme psát, že 1. října v pozdních večerních hodinách zemřel Karel Gott. Osobnost, která se stala vzorem pro mnoho generací, byla symbolem profesionality a laskavosti. Bohužel i tak se stal předmětem hrátek na politické a dezinformační scéně.

Krátce se vraťme ještě do doby, když Karel Gott žil. Prezident Miloš Zeman si 23. září 2019 na jednání vlády postěžoval, že Česká televize z rozhovoru s Karlem Gottem vystřihla Mistrovu zdravici prezidentovi. Rozhovor i se zmíněnou pasáží přitom ČT odvysílala. „Televize, ta vždycky něco natočí, a pak to neodvysílá. Teď vysílali pořad s Gottem. Gott to skončil slovy: ať žije pan prezident. A Česká televize to ustřihla,“ prohlásil Zeman před kamerou směrem k premiérovi Andreji Babišovi. To však není pravda. Česká televize i tuto větu odvysílala (video zde, zmíněná pasáž začíná v čase 22:32).

Nicméně druhým dechem musíme dodat, že to prezident Zeman jen popletl. Česká televize udělala chybu v přepisu. Jak je zřejmé z archivu, původně větu „ať žije pan prezident“ nezahrnula do přepisu rozhovoru na web ČT24. Chybu opravila až o několik dní později. Přepis totiž vznikl 14. července, ještě 16. července zde citace nebyla. Článek z archivu zde, již opravený článek zde.

Smrti Karla Gotta začal zneužívat kde kdo. Například z komentáře na Novinkách.cz se dozvíme, že vlastně za jeho smrt může Jiří Drahoš. Podle profesora Pavla Klenera, předního specialisty na hematoonkologii a onkologii, je akutní leukémie agresivní a není na ni zatím žádný lék. „Možnosti jsou dvě. Lékaři v těchto případech buďto transplantují kostní dřeň, nebo pacient musí podstoupit chemoterapii. Odchod v kruhu rodinném byl pro Gotta optimální, protože kdyby se lékaři pokoušeli o nějakou intenzivní léčbu, tak by hrozně trpěl a stejně by to nevedlo k žádnému výsledku,“ uvedl Klener v rozhovoru pro Seznam zprávy.

Právník hnutí Trikolóra už 12 hodin po smrti zpěváka začal s nechutným PR. Potvrdil, že se chystá petice na přejmenování pražského Letiště Václava Havla. Letiště by podle petice mělo nést jméno včera zesnulého umělce Karla Gotta. Na Letiště Václava Havla bylo letiště Praha-Ruzyně přejmenováno na základě výzvy režiséra a filmového podnikatele Fero Feniče v roce 2012.

Národní noviny Rudolfa Hruboně zase upozorňují na komentář Pavla Bělobrádka na Twitteru. Ten však jen sarkasticky reagoval na status Alexandra Mitrofanova, který zase jen přeložil status Dimitrije Smirnova, zvláštního korespondenta Komsomolské pravdy: „Zemřel Karel Gott, český slavík, zlatý hlas sovětské estrády a hlavní symbol družby národů socialistického tábora.“ Reakce Pavla Bělobrádka byla tedy jen reakcí na tento odporný status.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.