Na Facebooku se šíří příspěvek notorického lháře Aleše Svobody z Mělníka, který si tentokát vylhal, že v tramvaji, ve které došlo ke konfliktu mezi řidičem Danielem Bejvlem a ukrajinskými cestujícími, nefungovaly kamery.

„Vyvracím hoaxy: V tramvaji číslo 7 prý byly vypnuté kamery. Blbost. Kamerové záznamy z tramvaje z doby incidentu existují a jsou zazálohované. Kvůli GDPR ochraně osobních údajů jsou ale záznamy z kabiny tramvají vždy šifrované. Může si je přehrát jen policie. Na okamžitý live přenos se mohou dívat operátoři krizového štábu, ale k uloženému záznamu má přístup jen městská policie,“ uvedl náměstek primátora Zdeněk Hřib.

Bejvl se brání, že konfliktu předcházely urážky ze strany Ukrajinců. „Řidičovu verzi nepotvrdil nikdo z cestujících, autorka natočeného videa se naopak postavila za ukrajinskou rodinu s tím, že řidičovo chování bylo opravdu nevhodné. Dopravní podnik hlavního města Prahy následně oznámil, že jeho chování považuje za nepřijatelné a v rozporu s hodnotami, které podnik vyznává, a už v sobotu 1. března informoval, že ho propustí, což se také stalo,“ informuje Deník.

Na počátku celé kauzy byl incident, k němuž došlo v pražské tramvaji číslo 7 v zastávce Otakarova. Některý z cestujících tam zachytil na video v mobilním telefonu scénu, kdy řidič tramvaje slovně i fyzicky útočí na muže s dítětem na klíně. Jeho agresivní chování se přitom stupňuje. „Ticho! Dop*dele, ty nemáš vůbec právo tady bejt v týhle zemi. Jdu volat policii,“ křičí mimo jiné řidič na videu, které se rychle rozšířilo po sociálních sítích. Podle dostupných informací spor začal tím, že dítě stálo na sedadle, což se řidiči nelíbilo, jeho chování se však stále více vyhrocovalo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.