Až sem vedou konspirační teorie, sdílení “alternativních” pravd (čti: lží), zpochybňování epidemie a vymýšlení všech možných výmluv, jen aby se někteří nemuseli jít prostě a jednoduše očkovat. Právě to se totiž tak nějak dělá, když je tu nakažlivá nemoc, která už zabila desetitisíce lidí a ochromila náš každodenní život. Od toho máme vědu a medicínu, aby uměly najít řešení – stejně jako to už v minulosti udělaly v případě mnoha jiných onemocnění. Je naprosto iracionální takové řešení odmítat, pokud k tomu není objektivní zdravotní důvod.

Tohle jsou jen některé z tisícovky komentářů na adresu poslankyně Markéty Pekarové Adamové poté, co odsoudila násilné útoky kamením na očkovací týmy, které se snaží dělat svou práci v málo proočkovaných regionech Česka. Tyhle komentáře nepsaly žádné falešné profily. Za každým je reálný člověk, který má Facebook plný fotek s dětmi, s vnoučaty a z dovolených. Záměrně je ponechávám zcela explicitní.

Já chápu, že už toho máme všichni po roce a půl pandemie plné zuby, že řada z nás pocítila dopady ve vlastních peněženkách, byznyse, zaměstnání. Že dosluhující vláda lidem mnoho důvodů k důvěře ve stát nedala. A že je možná úlevné najít si viníka, na kterém si jeden může to naštvání vybít. Ale kamenování zdravotníků a vyhrožování političce oběšením fakt není řešení.

Zopakuji to, co si dohledá každý podprůměrně mediálně gramotný člověk během 5 minut pročítání relevantních zdrojů:

Očkování funguje. Konec diskuse. Je to v současnosti jediná skutečně spolehlivá cesta, jak se covidu nadobro zbavit.

Očkování nerovná se 100 % záruka, že se nikdy nenakazíte, ani že nenakazíte druhé. Riziko nákazy sebe nebo druhých je ale u očkovaného člověka několikanásobně menší. A zejména je několikanásobně menší riziko, že očkovaný skončí v nemocnici s vážným průběhem onemocnění. Všechna dostupná data z nemocnic to potvrzují, stačí zvládat základy zacházení se statistikou.

Nekoná se tu žádné globální spiknutí elit, žádný tajný plán na genocidu lidstva, žádná snaha o nastolení totality nebo diktatury. (Copak těm lidem nedojde, jak idiotsky tyhle teorie už jen znějí?) Ti, kdo slova jako genocida nebo diktatura pro pojmenování nynější situace používají, by si měli nejprve zjistit, co doopravdy znamenají.

Vakcína není experimentální, není to genová terapie, neobsahuje žádné čipy, nezpůsobuje neplodnost. A opět není tak těžké si opakovaná vyvrácení těchhle pitomostí dohledat.

Věrohodné informace o vakcínách, jejich vývoji, schvalování a účincích najdete mj. tady: https://www.sukl.cz/vakciny-proti-covid-19

Souhrnné statistiky o koronaviru a očkování můžete sledovat tady: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

Informace o tom, jak se to má s těmi očkovanými a neočkovanými v nemocnicích, tady: https://vtm.zive.cz/clanky/jak-v-cesku-chrani-ockovani-proti-nakazeni-covidem-hospitalizaci-a-jip-podrobne-po-vekovych-skupinach/sc-870-a-213066?fbclid=IwAR0ru_657bWjmhm8FhUT3mZbncuT25UR6SZBl1ke7-4VUTpvqBXdpl2PZXo

Jestli jste tak ještě neučinili a pokud vám v tom nebrání objektivní zdravotní důvody, prosím, běžte se očkovat. Já, můj manžel, moje rodina i většina mých kolegů a přátel jsme už byli.

Nikdo vám to nenařizuje, nikdo vás nechce segregovat ani diskriminovat, nikdo vás nechce vyhladit ani sterilizovat. Jen se tu tak nějak všichni snažíme vyvarovat dalších lockdownů, přetížení nemocnic a hlavně – snažíme se nepřijít už o žádné další blízké a známé. A to se nám s víc jak čtyřmi miliony stále ještě neočkovaných černých pasažérů tohohle boje s epidemií podaří dost těžko.

Autor: Kateřina Řežábková


author