Na Facebooku se objevila grafika, na niž je ruský prezident Vladimir Putin a přeškrtnutá mešita s odkazem na údajný jeho citát, že neexistují cizí území. „Na světě je jeden skutečný demokrat. A tím je pan president Putin,“ píše se v nesmyslu, který má přes tisíc sdílení.

Vtipná už je jen spojení Vladimra Putina a škrtnuté mešity. Je totiž známé, že v Moskvě se nachází největší mešita v Evropě a sám Putin ji otvíral. Velice zvláštní je údajný citát, že má „Rusko všeho dost“ a nepotřebuje cizí území. V tom případě si můžeme klást otázku, proč Rusko okupuje část ukrajinského území nebo Abcházii a Osetii.

O tom, jaký je Vladimir Putin „demokrat svědčí“ mnoho okolností. Jde například jmenovat to, že Od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. Časté jsou i zásahy proti pokojným demonstracím. Policie například při demonstracích proti inauguraci prezidenta Vladimíra Putina zatkla v ruských městech na 1600 demonstrantů, do antonů odváděla i malé děti. Jako další příklad jde jmenovat otravu Sergeje a Julije Skripalových ruskými agenty ve Velké Británii.

Na druhou stranu. Minulý režim se nazýval „lidovou demokracií“. Tak proč Putina nenazývat demokratem.

Opravdu hloupý příspěvek se objevil skupině “Miloš Zeman: Náš prezident!” Někdo se tam obul do padlých českých vojáků, s tím, že bojovali prý pod nášivkou Bundeswahru. Ve skutečnosti je na nášivce znak 42. mechanizovaného praporu z tábora, který je též znám i jako “Svatováclavský” prapor.  

 

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.