Island s největší pravděpodobností čeká nová sopečná erupce. Kvůli možné katastrofě již byl evakuován rybářský přístav Grindavík s téměř 4 000 obyvateli, byly uzavřeny geotermální lázně Modrá laguna a kolem geotermální elektrárny Svartsengi byla vybudována provizorní ochranná zeď. Blížící se erupci vulkánu Fagradalsfjall podle meteorologického úřadu nasvědčuje i fakt, že v jednom z vrtů u Svartsengi byl zaregistrován sopečný plyn. Islandští představitelé varovali, že obyvatelé Grindavíku se zřejmě nebudou moci vrátit do svých domovů několik měsíců.

Na Facebooku se však již objevují fotografie, které mají dokazovat, že láva byla již vychrlena do obytných oblastí. Upozorňuje na to například stránka Eyja Adventures specializující se na cestování po Islandu. „Facebook začíná šířit bludy, že magma se již vychrlila z praskliny přímo na povrch a v obydleném městě. Nic takového se nestalo a měřicí přístroje nikde takovou věc nezaznamenají. Je to podvod,“ upozorňuje stránka.

Že fotografie je falešná a dílem umělé inteligence dokazuje například to, že vedle údajné trhliny plné lávy jsou nepoškozené lampy veřejného osvětlení. Žhavá láva by ve skutečnosti tyto lampy zničila.

Úřady se domnívají, že erupce nezasáhne 40 kilometrů vzdálené hlavní město Reykjavík. Také se neočekává, že by neblaze ovlivnila turismus či leteckou dopravu. „Situace jako v případě sopky Eyjafjallajökull z roku 2010 by se neměla opakovat,“ řekl CNN Lionel Wilson z Lancesterské univerzity. Tehdy se magma smíchalo s vodou z nedalekého ledovce, což mělo za následek silné výbuchy s následným obřím množstvím popelu v ovzduší, který ochromil tehdejší letecký provoz. Experti také uvedli, že výbuch dokonce nemusí nastat. „Nejlepším scénářem je, že se magma během své dlouhé cesty ochladí a ztuhne,“ uvedl pro CNN vulkanolog Dave McGarvie z Lancasterské univerzity. Pokud však na Island nemusíte, nejezděte tam. Problémem může být i toxické ovzduší. „Oxid siřičitý je žíravý a může způsobit dýchací potíže,“ uvedl Paulatto. Dodal, že v ohrožení jsou zejména lidé na Islandu, nepředpokládá se, že by vítr zanesl znečištění přes oceán.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.