Jana Lorencová, bývalá poslankyně za ANO, šíří na sociální síti Facebook nesmyslné údaje o údajných cenách nafty v Evropě. Podle nesprávných informací exposlankyně se po údajném poklesu cen ropy na světových burzách jsou ceny v jiných zemích EU pod 25 Kč za litr. Za cenu nafty pak obviňuje EU.

Podle informací z 16. dubna 2018 je to nesmysl.  Cena nafta je v České republice je jedna z nejlevnější ze zemí EU. Pokud počítáme za jeden dolar cca 21 Kč, skutečné průměrné ceny vyjdou takto:

Nesmyslem je také, že by za vysoké ceny mohla EU. Minimální spotřební daň je v EU stanovena na základě směrnice Evropské komise z října 2003 (Dir. 2003/96/EC) a činí 0,359 EUR/litr u bezolovnatého benzínu a 0,330 EUR/litr u nafty. Většina zemí EU má však skutečnou spotřební daň vyšší. V ČR byla poslední úprava výše spotřební daně provedena (zvýšena) s platností od 1. ledna 2010 na 12,84 CZK/litr (0,500 EUR/litr) u benzínu Natural 95 a na 10,95 CZK/litr (0,425 EUR/litr) u motorové nafty. Kromě toho cenu ovlivňují i hrubé marže rafinérií a podíl přepravy a maloobchodu na konečné ceně pohonných hmot.

Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com