Na internetu se šíří narativ, že Rakušané údajně bojují proti pomoci Ukrajině. Mají to údajně dokazovat například samolepky nalepené ve Vídni hlásající heslo „Wir haben es satt“ (v překladu „máme toho plné zuby“ nebo „máme toho dost“). Ve skutečnosti však o samolepkách píše jen švýcarský týdeník Weltwoche šířící ruskou propagandu a ruské zdroje. Podle vyjádření dopravního podniku spravujícího zastávky samolepka skutečně se na jedné ze zastávek objevila, ale byla rychle odstraněna. Podle všeho jde tedy o dílo proruských aktivistů ve Vídni a nemá to nic společného s náladami v Rakousku.

Faktem je, že Rakousko Ukrajinu podporuje humanitárně, nikoliv vojensky. Ostatně, Rakousko je jednou z mála zemí EU, které není v NATO. Podle průzkumu z roku 2022, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění, 49 procent Rakušanů souhlasilo s tím, že Rakousko by mělo poskytnout vojenskou pomoc Ukrajině, zatímco 44 procent bylo proti. Podle jiného průzkumu z roku 2023, který provedla agentura OGM, 52 procent Rakušanů podporovalo zachování neutrality, zatímco 40 procent bylo pro vstup do NATO.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.