Na internetu nalezneme opravdu ledacos. Poměrně populárními se stávají i teorie Jiřího Maria Maška, který publikuje své názory na youtubovém kanálu JMM. V současné době pobývá ve Vietnamu a odtud natáčí videa o tom, jak nám v ČR lžou o koronavirové pandemii (díl „Vysílání Svobodného Hlasu Asie“) a že situace v ČR spěje k totalitě (díl „Koronární kóma a ztráta občanských svobod v ČR“). Mašek v nich zveřejňuje například konspirační teorie, že šíření koronaviru pomáhají 5G sítě a podobně. Jen tak mimochodem, právě Vietnam, kde Mašek pobývá, se všemi silami snaží dohnat Čínu ve vývoji 5G technologií a sítí (1, 2).

Pro začátek tedy na úvod, kdo to vůbec Jiří Maria Mašek je. Jedná se o zakladatele kdysi velmi slavného konspiračního a ezoterického webu Osud.cz. OSUD.cz vznikl v prosinci 1999 jako blog o všem, čemu se nedává nebo nesmí dávat prostor v masmédiích. Postupně se z něj stal nejčtenější portál alternativního prostoru v ČR a SR. Nejslavnější období zažil kolem let 2005-2010.

Nyní krátce odcitujeme web Neovlivni.cz:

Převážná část textů, které tu jsou zveřejňovány, je věnována především věcem “mezi nebem a zemí”, duchovnu, esoterice, ale i nejrůznějším konspiračním teoriím či návodům, jak zdravě žít. Pro dokreslení ocitujme pár titulků: “Novoluní v Býku a transformace vědomí”, “Záření z mobilů ničí amalgámové plomby a uvolňuje vám do krve jed”, nebo “Sedm méně známých duchovních učitelů a učitelek”.
Podobné články jsou však prokládány autorskými texty, pod nimiž je podepsán povětšinou vlastník a hlavní tvůrce webu, Jiří Maria Mašek. Muž, který se k ruskému vidění světa a k politice Vladimira Putina otevřeně hlásí, jak potvrzuje naposledy v otevřeném dopise pro ruského prezidenta, který mu zaslal z kraje května 2016.
“Naši politici a místní propaganda jsou Vaší podporou Čechy zaskočeni. A tak říkají všem médiím, které píší nezávisle, ‘proruská média’, včetně toho mého. Drze lžou o tom, že jsme s nad placeni Vaší vládou. No, ruku na srdce, pár rublů byste nám poslat snad i mohl! 🙂 Ale to, co je důležité, je, že to děláme i bez nich. Prostě kvůli svému pocitu,” píše v úvodu listu.

Analýzou jeho videí by se strávilo obrovské množství času. Jako příklad nevědomosti základních faktů Jiřího Maria Maška vybíráme jeden z jeho statusů na Facebooku. V něm zcela vážně tvrdí, že „koronavirus blokuje přívod kyslíku, protože právě kyslík či ozón působí aktivně proti virům. A tak vám politici nabídli roušky, aby vám přívod kyslíku výrazně snížili.“

Je to typický příklad jeho myšlenek, které ale nemají s realitou pranic společného. Tak v prvé řadě, kyslík opravdu neničí koronavirus. Kdyby tomu tak bylo, tak máme vyhráno. Virus by se nemohl šířit, protože kyslík je všudypřítomný kolem nás. Onemocnění COVID-19 v závažnějších případech může způsobit zápal plic, který v těle některý pacientů vzniká pravděpodobně autoimunitně. Právě přehnaná autoimunitní reakce těla může být jednou z příčin úmrtí při nemoci COVID-19. Nemoc však rozhodně sama o sobě nebrání přísunu kyslíku do lidského těla. Ostatně. Pokud tedy roušky brání přísunu kyslíku do těla, tak z jeho pohledu by to mělo být v pořádku.

Problém je, že si Mašek plete rozdíl mezi „klasickou“ dvouatomovou molekulou kyslíku a ozonem. Vyšší koncentrace ozonu v rozsahu 2 až 8 ppm v atmosféře se nacházejí v stratosféře, ležící ve výškách mezi 10 až 50 km, která zachycuje většinu ultrafialového záření (UV-B) přicházejícího ze Slunce. Opakem životu prospěšného ozonu ve stratosféře je tzv. přízemní neboli troposférický ozon, vyskytující se těsně nad zemským povrchem. Tento plyn je lidskému zdraví nebezpečný, působí dráždění a nemoci dýchacích cest, zvyšuje riziko astmatických záchvatů, podráždění očí a bolest hlavy. Ozon však je velmi kvalitní čistič a používá se k dezinfekci nejrůznějších prostorů. Rozdíl mezi dvou a tří atomovou molekulou kyslíku je asi stejný, jako plést si rozdíl mezi oxidem uhličitým a oxidem uhelnatým. Zatímco velké množství oxidu uhličitého má negativní vliv na klima, oxid uhelnatý vás v mnohem nižší míře zaručeně zabije.

Jiří Maria Mašek se živí homeopatií. O nesmyslnosti homeopatie už náš web několikrát psal. Homeopatie je léčebná metoda alternativní medicíny, která je považována za pseudovědu. Je založená na zkoumání pacienta a jeho symptomů jako celku, kterého potom jako celek i léčí (princip totality symptomů). Používá vysoce ředěné (tzv. potencované) látky, které ve vyšší dávce u zdravého člověka vyvolávají příznaky podobné těm, jaké má léčená choroba (princip minimální dávky a princip podobné léčí podobné). Stupeň zředění je často tak vysoký, že daleko přesahuje Avogadrovu konstantu, v přípravku se tedy s největší pravděpodobností nevyskytuje ani jedna molekula účinné látky. Účinnost metody ani fungování jejích principů nebyly spolehlivě vědecky prokázány, naopak v rozsáhlých studiích se nepodařilo potvrdit, že by měla homeopatie účinek lepší než placebo. To, že fungování jejích principů nebylo spolehlivě vědecky prokázáno, potvrdil i Nejvyšší správní soud. 19. září 2019 rozhodl o tom rozšířený senát Nejvyššího správního soudu.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou, zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com