V diskuzích na sociálních sítích se objevuje nová dezinformace o kandidátovi na prezidenta Jiřím Drahošovi. Podle diskutérů prý měl vymazávat ze své Wikipedie věci, které se mu nelíbily. Například o jeho členství v Římském klubu. Tyto “argumenty” jsme již zaznamenal v několika diskuzích.

Wikipedie funguje na otevřeném redakčním systému CMS a jeho výhodou i nevýhodou je, že zde upravovat příspěvky mohou všichni uživatelé i čtenáři (zobrazí se jejich IP adresa). Výhodou však také je, že všechny úpravy jsou zde zaznamenány a uloženy v historii úprav. Z historie verzí stránky „Jiří Drahoš“ je zřejmé, že k žádným zásadním zásahům zde nedocházelo. Výjimkou byl snad jen zásah z  14. 1. 2018 v čase 17:16‎. Zde bylo vymazáno cca 2 000 znaků textu s odůvodněním, že byly „smazány názory hnutí IVČRN a Naštvané matky kvůli bezpředmětnosti, zaujatosti a snahy zdiskreditovat osobu J. Drahoše.“ Vymazán také byl odkaz na názorový blog. Wikipedie uznává jako zdroj informací ověřitelné a důvěryhodné zdroje. Jednalo se například o odkaz, že Jiřího Drahoše podporu Miroslav Kalousek. Miroslav Kalousek přitom prokazatelně chtěl podpořit podpisem jiného kandidáta a to Mirka Topolánka. Hnutí Islám v ČR nechceme opakovaně figuruje ve zprávách o extremismu Ministerstva vnitra ČR. 

V ostatních případech došlo naopak k doplňovaní textu či k aktualizacím vzhledem k výsledku 1. kola voleb.

V jeho Wikipedii nikdy žádná zmínka o jeho členství v Římské klubu nebyla. Dezinformaci, že je členem Římského klubu již náš server vyvrátil v jiném článku.

Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com