Protiukrajinská hysterie prorostla částí české společnosti jako nádor. Svědčí o tom, že kdekoliv se objeví kombinace modré a žluté, tam se strhnou nenávistné komentáře. Například předseda PRO Jindřich Rajchl se rozčílil nad touto kombinací při smutečním aktu k vypálení obce Ležáky. Přitom jen věnec symbolizoval barvy obce Břasy, které mají co do činění s tématem.

„Řada Ukrajinců s nacistickým Německem kolaborovala a banderovská UPA dokonce páchala ta největší zvěrstva, která se za druhé světové války odehrála. Neskutečná hanba,“ rozčílil se Rajchl nad věncem v modrožlutých barvách. Na nesmysl zareagoval i bývalý starosta obce Břasy Josef Straka, který připomněl, že barvy vychází ze znaku obce. Obec Břasy je pak spojená s obcí Ležáky tak, že občané obce Ležáky doplatili na to, že pomohli parašutistovi Jiřímu Potůčkovi, který dlouho bydlel s rodinou právě v Břasech. Nacisté jako pomstu za atentát na říšského protektora, kterého se Potůček účastnil, Ležáky vypálili. Že obec Břasy má modro-žlutý znak, se může kdokoliv přesvědčit ve Wikipedii, ale i na webu obce.

Jindřich Rajchl také zapomněl v rozčílení připomenout, že je pravdou, že část Ukrajinců kolaborovala s nacisty, ale velká část také osvobodila Československo od nacistů. V řadách sovětské armády bylo asi 4,5 milionů Ukrajinců.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.