Jindřich Rajchl se na svém profilu nechal slyšet, že nevěří průzkumům veřejného mínění a tak hned sdílel jeden takový od společnosti Phoenix, které vyšlo, že jeho stranu PRO by volilo 6,1 % lidí. V rámci příspěvku se však zmínil o slovenských volbách a agentuře SANEP. V této souvislosti je nutné zmínit, že agentury Phoenix research a SANEP nejsou členy Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR.

„Slovenské volby ukázaly v plné nahotě jejich manipulativnost. Mimochodem jednoznačně nejpřesnější byla agentura SANEP, jejíž odhad byl konečným výsledkům výrazně blíže než čísla všech takzvaně prestižních agentur, jež využívají i mainstreamová média v ČR.  Ten samý SANEP, jenž nám trvale přisuzuje zisk přes 5 %,“ napsal Rajchl.

A jak je to ve skutečnosti? Agentura SANEP dělala průzkumy i na Slovensku a odhadla pořadí na prvních třech místech. Druhému Progresivnímu Slovensku ovšem předpověděla o 2 % méně než získalo, předpověděla také navíc vstup hnutí Republika do Národní rady. Republika pak ve volbách neuspěla. Z průzkumů veřejného mínění, které byly provedeny před volbami, se ukázalo, že nejpřesněji odhadla výsledek agentura Ipsos, která ve svém posledním průzkumu předpověděla správné pořadí stran i téměř trefila výsledek a navíc předpověděla správně, že se do Národní rady dostane 7 uskupení.

„Průzkumy agentur různě odhadly počet stran, které se dostanou do parlamentu. Křesla ve 150členném parlamentu by podle nich mohlo získat šest až devět stran a koalic. Agentury Focus, Median-SK a Ipsos, jejichž sondáže ukázaly možné vítězství Smeru, naměřily této straně preference od 18 do 20,6 procenta a PS podporu od 16,6 do 19,8 procenta. V průzkumu AKO a modelu NMS Market Research skončilo na prvním místě PS se ziskem 18 a 19,7 procenta, druhý Smer s podporou 17,7 a 19,4 procenta,“ píše Český rozhlas.

A jak je to se SANEPem a stranou PRO? Je pravdou, že SANEP předpovídá PRO vstup do parlamentu. Poslední průzkum však zveřejnila agentura za duben 2023.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.