Masově šířené video a související články hovoří o vrchní sestře z lublaňské nemocnice, která se rozhodla dát výpověď a okamžitě promluvila o šokujících skutečnostech. Podle “sestřičky” jsou vakcíny proti Covid-19 označovány číselně. Některé znamenají placebo, jiné mRNA vakcínu a jiné jedovatou látku.

Slovenská policie kontaktovala nemocnici. „Kontaktovali jsme Univerzitní nemocnici v Lublani, odkud má podle zpráv zdravotní sestra pocházet, a zde je oficiální stanovisko pro Policie Slovenské republiky: I Vám přejeme hezký den. V návaznosti na Vaši zprávu pro Univerzitní zdravotní nemocnici v Lublani ohledně online videa uvádíme, že jsme si vědomi tohoto článku, protože celý týden dostáváme otázky na toto téma z celé Evropy. Článek je naprosto nepravdivý po všech stránkách. Osoba z videa není vrchní sestrou v Univerzitní zdravotní nemocnici v Lublani. Osoba z videa není a nikdy nebyla zaměstnána v naší nemocnici. Podobná událost se nikdy v naší nemocnici neodehrála. Univerzitní zdravotní nemocnice v Lublani podporuje proces vakcinace proti Covidu-19 a výrazně naléhá na vakcinovaci v boji s pandemií. Přejeme vám všechno dobré ze Slovinska a děkujeme vám za vaši snahu v boji s touto dezinformací. Oddělení vnějších vztahů, Univerzitní zdravotní nemocnice Lublaň,“  zněla odpověď Univerzitní nemocnice v Lublani slovenské policii.

Věci se věnoval také chorvatský fact-checkingový web Faktograf. I on celou věc popřel.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com