Některými lidmi jsme byli kritizování, že příběh o údajném napadení Jitky Valáškové v Brně – Bystrci jsme označili jako hoax. Tedy za lež. Na hodnocení si trváme. Jitka Valášková mezi tím status smazala. Je pravdou, že věc teprve policie prošetřuje. Žena se obrátila na policii totiž až poté, co napsala status, který měl tisíce sdílení. I policie upozorňuje, že v příběhu je hodně otazníků. Zvláštní například je to, že by se na policii neobrátil ani nikdo v nemocnici. Lékaři se přitom obrací na policii pravidelně, pokud mají podezření, že daný člověk byl obětí trestného činu.

Především však máme důvěryhodné informace, že Jitka Valášková pod různými profily v minulosti už šířila prokázané lži o své osobě. Jednou ji měli napadnout Romové, před dvěma lety zase jí mělo být odebráno dítě (kvůli COVID). Vždy když se ukázalo, že žena lže, své profily deaktivovala (1, 2, 3, 4) a založila si jiný, nový. Známe také jak příspěvek vznikl. Valášková ho nejprve zveřejnila jako komentář v jedné z prokremelských skupin. Následně byla vyzvána, ať ho dá na svůj profil veřejně. Původně se jí to udělat nechtělo, ale nechtěla být za lhářku. Když se ukázali nesrovnalosti, status opět skryla.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.