Na webu Faktické.info jsme už psali, že  se šíří zpráva o tom, že údajně v Německu budou chtít od lidí, kteří uprchli z Ukrajiny, aby prokazovali své finanční prostředky. V případě, že mají automobil dražší než 7500 euro, budou mít povinnost ho prodat. Německo také má omezovat volný pohyb utečenců. Ve skutečnosti se jedná o lež. Lež, která se však v dezinformačních kruzích šíří jako potvrzená pravda, ačkoliv ji samozřejmě nikdo nepotvrdil.

„Kontaktovali jsme naše německé kolegy. O žádných takových změnách nevědí. Naopak, od 1. června 2022 začnou uprchlíci z Ukrajiny dostávat ještě vyšší finanční podporu než dosud. Také se zvýší dostupnost kvalitní zdravotní péče. Kromě toho dostanou dřívější podporu při integraci na trh práce a s úřady práce mají centrální kontaktní bod pro jejich záležitosti. Spolkové země dostanou k dispozici celkem dvě miliardy eur. Z toho 500 milionů by mělo jít obcím na náklady na ubytování,“ napsala slovenská policie.

Nutné také dodat, že Německo má také obdobu antidiskriminačního zákona. Není tedy možné vydávat vyhlášky týkající se jen jedné skupiny obyvatel nebo příchozích. Musel by se týkat všech příchozích mimo prostor EU. Že je to nesmysl nám dříve potvrdilo i tamní ministerstvo práce a sociálních věcí. „Jedná se o nesmysl. Uvědomujeme si, že lidé utíkající před válkou mají majetky, ale většinou na Ukrajině a k nám přichází prakticky bez prostředků. Neumím si představit, jak bychom ověřovali, kdo má jaký majetek. Od 1. června se nic nemění,“ řekl nám telefonicky mluvčí spolkového ministerstva práce a sociálních věcí Dominik Ehrentraut. Oceňování ojetých vozidel je navíc samozřejmě velmi složitou záležitostí. Byl by třeba znalecký posudek.

Od 1. června 2022 budou ukrajinští uprchlíci v nouzi dostávat sociální pomoc v souladu se sociálním kodexem (Sozialgesetzbuch), nikoli Asylbewerberleistungsgesetz (Asylbewerberleistungsgesetz). Informovalo o tom Spolkové ministerstvo práce a sociálních věcí Německa .  Předpokladem pomoci je odebrání otisků prstů, fotografování a také žádost o povolení k pobytu pro dočasnou ochranu; potvrzení, že splňují další požadavky na podporu základního příjmu podle knihy II nebo knihy XII sociálního zákoníku.

Na dotaz, zda člověk může k žádosti o pomoc použít vlastní prostředky, se na stránkách ministerstva uvádí, že „se zohledňují příjmy a majetky lidí, ale jen pokud jsou skutečně dostupné. Ne všechny příjmy a majetek jsou brány v úvahu; platí různé výjimky. Aktiva na Ukrajině jsou v současné době považována za nedostupná. Proto jsou vyloučeny.

StopFake také upozorňuje, že účet „martirosov8“, který začal dezinformaci šířit má na svém kontě už řadu jiných dezinformací. Například uvedl, že všichni muži se musí do 15 dnů vrátit na Ukrajinu , jinak jim hrozí 5-10 let vězení.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.