Andrej Babiš kritizoval na Facebooku svého protikandidáta na post prezidenta, že se sešel s Valerijem Gerasimovem, který nedávno byl jmenován velitelem ruských okupačních vojsk na Ukrajině. Fotka však pochází z roku 2017 a zveřejnil ji Petr Pavel v reakci na nařčení, že se nesnažil o mírová jednání. Andrej Babiš k ní zveřejnil chybný kontext a to právě jmenování Gerasimova velitelem okupačních sil.

Pavel označil za absurdní, aby byl kvůli svému postoji k událostem na Ukrajině označován za válečného štváče. Poukázal na to, že v pozici předsedy Vojenského výboru NATO přesvědčil v roce 2017 náčelníka ruského generálního štábu Valerije Gerasimova k jednáním na nejvyšší úrovni. V roce 2014 Rusko anektovalo Krym a jednalo se o první takové jednání.

Jednání však podle něj selhalo na politicko-diplomatické straně a to především ze strany Ruska. „Myslím, že přesně takhle se s nimi jednat dá – bavíte se o konkrétních věcech, jasně si vymezíte pole, řeknete, za co nepůjdete, konstruktivně a věcně. My jsme se někam posunuli, bohužel takový posun už ale nenastal na politické úrovni, a to z objektivních důvodů, protože ho Putin prostě nechtěl,“ doplnil.

Babišovy výčitky jsou paradoxní i z toho důvodu, protože prohlásil, že by v Praze chtěl uspořádat mírový kongres. Takového by se muselo účastnit i Rusko, nejspíše přímo Vladimir Putin.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.