Ve středu začala platit přísnější omezení nakupování. Češi na mnoha místech republiky nelenili a vzali obchody útokem. Někde se tak tvořily mírné fronty. Většinou ovšem nákupy probíhaly v klidu.

Asi nejvíc emocí vyvolala fotografie z parkoviště u Kauflandu v Otrokovicích, na níž je k vidění dlouhá fronta zejména starších lidí s nákupními vozíky. Vyjadřovala se k ní veřejnost i politici. „Nevím, kdo to opatření vymýšlel, ale určitě to musel být ‚odborník‘,“ napsala k tomu pražská zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).

Když ale Seznam Zprávy zjišťovaly důvod fronty, ukázalo se, že to není tak, že by tito lidé nebyli do obchodu vpuštěni, protože už je plno. Podle prodavačky otrokovického Kauflandu, který sociální sítě nechtěně „proslavily“, byl obrázek pořízený před sedmou hodinou ranní.

Mezitím se však fotografie s frontou rozšířila a doslova zlidověla. Facebookem se začala šířit jako fotografie tu z Českých Budějovic, tu z Prahy, tu z Ostravy.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com