Ruská média rozšiřují falešné informace o údajných ukrajinských medailích „Za dobytí Krymu“, nalezených v chersonských vojenských registračních a nástupních úřadech, které měly být uděleny na jaře 2022. Snaží se tím dokázat, že Ukrajina se chystala zaútočit přímo na Rusko nebo separatisty spravované oblasti za tzv. „linií dotyku“. Dezinformace o medailích dorazila i na české sociální sítě (1, 2).

Na hrubé chyby v udělovacím certifikátu upozornil poradce šéfa Ministerstva vnitra Ukrajiny Anton Geraščenko, prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a mnohá ukrajinská média. O tom, že medaile a vyznamenání jsou falešné, svědčí řada nedostatků.

  1. V agendě ukrajinské prezidentské kanceláře se nařízení prezidenta nazývá «указ» (výnos) a nikoli «наказ» (rozkaz) ( příklad takového výnosu).
  2. Chyba byla v iniciálách prezidenta Ukrajiny. Vladimir Zelenskyj v ukrajinském pravopisu není Aleksandrovič, ale Oleksandrovyč. Tedy správné iniciály prezidenta jsou V.O., nikoli V.A.
  3. Na rozdíl od ruských představitelů prezident Ukrajiny v oficiálních dokumentech nepoužívá patronyma, ale podepisuje se jen „V. Zelenskyj“ (příklad takového dokumentu).
  4. Ve všech oficiálních dokumentech Ukrajiny je napsáno „Autonomní republika Krym“ a ne jen „Krym“.
  5. Krym je součástí Ukrajiny v hranicích státu uznaného OSN, což znamená, že medaile by se měla jmenovat „Za návrat (повернення) Krymu“ nebo „Za osvobození (звільнення) Krymu“.
  6. Nalezená medaile se vizuálně liší od ostatních ukrajinských státních vyznamenání za vojenskou službu, zejména od medailí „Za bezúhonnou službu“ „Za vojenskou službu Ukrajině“. Certifikát pro medaili je také pochybný, především kvůli chybějícímu sériovému číslu.

Je těžké určit skutečného autora tohoto padělku. První zmínku, kterou jsme našli, zveřejnil telegramový kanál „Operational messages“. O několik hodin později si padělek už získal oblibu mezi příznivci speciální operace a organicky zapadal do jejich rétoriky: nebýt ruských akcí, Ukrajina by zaútočila na Krym a Donbas. Později byly tyto informace přetištěny ruskými médii s odkazem na stejné kanály Telegramu. Údajné medaile okomentoval i spisovatel Zakhar Prilepin, šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin, korespondent KP Edward Chesnokov a další známé osobnosti.

Zdroj: Provereno


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.