Tisíce sdílení mají na Facebooku výkřiky typu „Dva roky nevědí jak vyléčit pár tisíc lidí s Covidem, ale vědí čím naočkovat miliony zdravých“. V prvé řadě jde o vyjádření neuctivá k obětem COVID-19. Těch je jen v ČR několik desítek tisíc, nikoliv tisíc, a ve světě jsou jich bohužel miliony.

Především však na tom není nic divného. Takových nemocí známe celou řadu. Příkladem může být vzteklina. Dalším pak tetanus. Primární léčbou v obou případech je očkování a jiný lék de facto neexistuje. Metronidazol (antibiotikum proti tetanu) sice sníží počet bakterií, ale nemá vliv na přítomný bakteriální jed. Smrt na tetanus je pak zvláště trýznivá. U vztekliny je druhou a to jen experimentální možností dlouhodobé anestetické kóma.

Ani na spalničky není žádný specifický lék. To samé platí i u zarděnek nebo příušnic. U těchto nemocí se léčí pouze projevy onemocnění – horečka a další příznaky. Jedinou možnou léčbou proti pravým neštovicím je vakcinace.

Také proti COVID-19 zatím neexistuje účinný lék, ale léčí se jednotlivé příznaky a doporučuje se podpořit imunitní systém vitamíny. Kromě toho se zkouší nejrůznější léky a některé jsou na dobré cestě. Problém mnoha léků je i cena. Podání dvou vakcín stojí 810 Kč včetně aplikace. Léčba COVID-19 stojí desetitisíce až miliony korun. Ano, je to tak. Státu se vyplatí těžkému průběhu COVID-19 předcházet. A jeden z nejúspěšnějších způsobů je očkování. Obyčejným lidem se to vyplatí ovšem také. I středně těžký průběh COVID-19 není nic příjemného.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com