Jsme rádi, že i na YouTube vznikají kanály, které se snaží přinášet fakta. A třeba i zábavnější formou se zaměřením na mladší diváky, jako to dělá kanál Nerdstein. Mladý student Tadeáš Kleiner vytvořil videa již k 11 hoaxům. Videa nazval Hoaxbuster.
Článek „NASA prý objevila důkaz paralelního vesmíru! Čas v něm běží pozpátku“ šířil na svém webu i deník Blesk. Ve skutečnosti je tomu samozřejmě jinak. Jak informují Seznam Zprávy, zpávu rozšířily weby jako New York Post, Express a Daily Star, bulvární deníky většinou se navzájem citující. Ano, vědci skutečně objevili na Antarktidě elementární částice, které jdou proti veškerému současnému chápání fyziky. Jenže velice pravděpodobně jde jen o neprobádané důsledky reakcí částic s antarktickým ledem, jak vysvětluje časopis Forbes. Jasné je však jedině to, že pro tvrzení Daily Star, že „vedle toho našeho světa existuje paralelní vesmír, kde všechna pravidla fyziky fungují opačně“, důkazy neexistují. Ibrahim Safa z University of Wisconsin-Madison, jeden z hlavních autorů výzkumného článku o experimentu na Antarktidě, neodolal a pobavení nad smrští textů nesprávně vykládajících odborný výzkum okomentoval na svém Twitteru slovy: „NASA zjistila, že byste neměli číst zprávy na New York Post.“
Právě tomuto trendu se věnuje i kanál Nerdstein Tadeáše Kleinera:
V březnu byla médii šířena informace o údajném „návratu“ labutí do kanálů v Benátkách či o návštěvě delfína v tamních vodách. To, že v důsledku ochromení turistického ruchu je voda v benátských kanálech průzračnější, je soudě podle reportáží agentury Reuters a dalších médií, pravdivá informace. Video s delfínem vydávané za záběry ze severoitalského města, bylo ale ve skutečnosti natočené v Cagliari na Sardínii, tedy stovky kilometrů od Benátek.
Podobné je pozadí fotografie, která měla dokládat „návrat“ labutí do města, jehož ulice a náměstí jsou běžně plné turistů, avšak nyní zejí prázdnotou. Twitterový příspěvek uživatelky “ikaveri”, ve kterém se snímek objevil, nasbíral už více než 280 tisíc sdílení a milion lajků. Fotografie ovšem nebyla pořízena v centru Benátek, nýbrž na nedalekém ostrově Burano, uvedla investigativní skupina Bellingcat.
Více také v tomto videu:
Šíří 5G koronavirus?
Způsobuje očkování autismus?