Náš web už několikrát psal, že zpráva o chystané mobilizaci civilních obyvatel do armády je poplašnou zprávou. Česká republika není ve válečném stavu a ani se k němu nechystá. Nejnověji narativ o údajně chystané mobilizaci oprášil Jindřich Rajchl na základě cvičení, které se chystá. Do něho se mají zapojit i někteří lékaři. Argumentem dezinformátorů je, že o cvičení neví ani předseda České lékařské komory Milan Kubek.

Přitom je velmi snadno dohledatelné, že podobná cvičení se konala už v minulosti. To současné se vlastně v ničem neliší kromě toho, že armáda požádala o několik civilních lékařů, protože se budou konat ve všech krajích najednou. Podobná cvičení se konají pravidelně minimálně od roku 2013, akorát se konala v každém kraji zvlášť a tedy nebyl problém sehnat vojenské lékaře.

V loňském roce totožná cvičení proběhla například ve Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm (březen), Dvoře Králové nad Labem (květen) nebo Brně (květen). V předchozích letech proběhlo cvičení pro nácvik odvodního řízení třeba v Jindřichově Hradci (2013) nebo v Jihlavě (2015).

„Tato cvičení probíhala vždycky. Byla ale malá, lokální a jen s malou hrstkou lékařů. Nikoho nezajímala,“ uvádí Armáda České republiky na twitterovém účtu s odkazy na uvedená cvičení. Právě ke cvičení v Jihlavě byli v minulosti také přizváni zdravotníci. „Lékařský personál se v některých krajích zapojil i v minulých letech, například hrál v odvodních komisích lékaře. V některých krajích ale dříve zapojený nebyl,“ řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz náčelník generálního štábu Karel Řehka.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.