Lékařka a léčitelka Jarmila Klímová se v minulosti nechvalně proslavila jako vedoucí poradenského centra Aktip. Na praktiky centra upozornila v roce 2018 Česká televize v dokumentu Obchod se zdravím. Ten skrytou kamerou zachytil „léčebné metody“ centra. To, že někdo například „vykadí“ rakovinu, jak ve filmu popisuje jedna z terapeutek, je podle Klímové v ájurvédské medicíně běžně popsáno. Centrum alternativní medicíny Aktip ukončilo svou činnost v roce 2019. Na Facebooku oznámilo, že se nyní léčitelé z centra zapojí do nové „platformy Jednotné medicíny“. Sama vystoupila z České lékařské komory krátce předtím, než měla její případ v disciplinárním řízení projednat čestná rada komory. Není sice jisté, jestli by komora lékařku ze svých řad vyloučila, ale je to velmi pravděpodobná možnost. Návrh na disciplinární řízení s Klímovou ostatně vzešel přímo od revizní komise komory, která se případem začala po zveřejnění reportáže zabývat. Jak prezident Kubek řekl, důvodem bylo „nelegální poskytování zdravotních služeb, které podle odborného posouzení bylo nutno hodnotit jako non lege artis“.

Nyní je znovu o ní slyšet v souvislosti s očkováním proti COVID-19. Na Facebooku si vymyslela příběh o tom, že starší paní byla údajně donucena se nechat očkovat. „Téměř 80-ti letá paní jde na pravidelnou prohlídku ke svému internistovi. Vše probíhá normálně až do okamžiku, kdy se jí lékař zeptá, jestli je očkovaná proti Covidu. Paní odpovídá, že není a že se očkovat nechce. Lékař zvážní a říká, že by měla změnit názor, protože ona i její manžel jsou v rizikové skupině. Paní stále oponuje, protože ona i manžel jsou zdraví a většinu roku tráví na venkově. Paní opouští ordinaci a na chodbě, kde se obléká do kabátu, k ní přistoupí 3 lékaři. Někdy se tomu říká “jako na zavolanou”, někdy se tomu říká “na udání”.  Tito lékaři jí obstoupí a donutí jí, aby s nimi šla do vedlejší ordinace. Paní se sice brání, ale není jí to moc platné. V ordinaci i přes veškeré protesty je jí píchnuta první dávka vakcíny. Odchází domů s pocitem jako by byla znásilněna,“ napsala na Facebook.

Kde se příběh stal samozřejmě neuvede. Jisté je jedno. Před očkováním musí každý pacient dobrovolně podepsat informovaný souhlas. Bez podpisu tohoto dokumentu není provedení očkování možné. Informovaný souhlas vždy obsahuje informaci (1, 2) o tom, že je očkování dobrovolné. U osob nad 75 let je proočkovanost přibližně 85 %. To znamená, že i v této skupině je velký počet neočkovaných osob.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.