Po čtvrtečním (30. 3. 2023) vystoupení paní Hamplové na Senátu (viz níže uvedený stenografický přepis) na téma segregace je konečně jasné, o jakou svobodu slova paní senátorce jde. Její prohlášení samozřejmě vrhá špatné světlo i na Společnost pro obranu svobody projevu, v jejímž poradním sboru Zwyrtek Hamplová zasedá. Nutno však dodat, že zakladatel Daniel Vávra se proti slovům senátorky rezolutně ohradil a vyjádření odsoudil, přestože byl za něj mnohými jeho příznivci kritizován. Projev odsoudila původně i Zuzana Majerová z Trikolory. Po zjištění, že má Trikolora ve svých řadách nejednoho rasistu vyjádření stáhla.

Stenografický záznam:

Takže chci říct, že se domnívám, že bychom si tyto věci možná jako ČR měli řešit v rámci svých hranic, na základě nějakých svých zkušeností, tendencí, nějakých tradic, zvyklostí. Tady bych ještě zmínila, velmi bych rozuměla, že tam mám taky spoustu starostů, k tomu segregovanému školství. Musí být společně děti všechny. Romské, české atd. Krásná myšlenka. V reálu nerealizovatelná, protože bychom ubližovali těm dětem, které nejsou zvyklé na určité etnikum. Naopak, možná kdyby se udělaly samostatné třídy pro romské děti, vybudujeme jim ty rovné šance do budoucna. Není to diskriminace, je to naopak prostě úplně rozumný krok. Zdravý rozum bych apelovala a abychom mohli třeba jít EU příkladem, jak si to v ČR upravíme, vč. třeba těch pravomocí ombudsmana, kterým já tleskám. Velmi bych si říkala, ať si nevšímáme jenom těch běžných diskriminací – muž, žena, osoba postižená, třeba na vozíku.

 

Ještě poslední poznámku, zažila jsem, teď se mnou konzultoval jeden úřad. Nemělo by být pravidlo, jste lepší, ale my musíme vzít postiženého, protože kvůli nějakým tabulkám. Ale nemělo by být ani to: Jste lepší, ale my vás nemůžeme vzít, protože tady nemáme schody a vy jste na vozíku. Tak mu ty schody prostě musíme udělat. Vždycky je to o zdravém přístupu. Na ten bych apelovala. Velmi podporuji řadu věcí, které jsou i v těch materiálech výborů. Jenom bych byla ráda, abychom si to všechno dokázali upravit v rámci ČR, dokázali vnímat i to, co se nejeví jako diskriminace, ale trošku nám tady v podhoubí roste, a neměli bychom to připustit.

[Konec citace]

Výrok o segregaci už dostatečně okomentovali například Alexandr Mitrofanov, Erik Tabery, či Klára Šimáčková Laurenčíková, takže nepovažujeme za nutné cokoli dodávat.

Prazvláštní je však i vyjádření o hendikepovaných lidech. Jsme nuceni konstatovat, že vyjádření o schodech pro vozíčkáře ve druhém odstavci je nad naše chápání.

Napsal: Miloš Kadlec, doplnil Jan Cemper


author