V médiích se nedávno objevila zpráva, že lídrem Volného bloku v Praze bude Jana Bobošíková. 15. července oznámila Bobošíková na Facebooku, že prý Volný blok míří do sněmovny. Zveřejnila graf, kde blok Lubomíra Volného, Ilony Csákové, neonacistické DSSS a bývalé České suverenity má volební preference 6,4% hlasů s tím, že neoznámila odkud graf vzala. Mnoho lidí je podezíralo, že si graf vytvořila takříkajíc na koleni. To není pravdou. Jedná se anketu projektu 2021volby.cz.

Jak již bylo napsáno, jedná se anketu, nikoliv průzkum. Anketu, protože do ní může každý vložit hlas a web se ani neptá například na váš věk, vzdělání nebo region odkud pocházíte. To je rozdíl od volebních průzkumů, které pracují s reprezentativním vzorkem společnosti.

Bez zajímavosti není tedy ani to, kdo za webem stojí. Registrátorem webu je Studio F13. Mezi realizovanými projekty, kterými se firma na svém webu představuje, je i vytvoření korporátní identity. Navíc, jak píše Hlídací pes, v letech 2017 až 2018 Studio F13 uzavřelo celkem pět smluv s městskou částí Praha 10, v celkové hodnotě 318 tisíc korun, jak vyplývá z výsledků hledání v databázi Hlídač státu. A zakázku od Prahy 10 získala v minulosti i XTV. A právě pro XTV Jana Bobošíková donedávna pracovala. Ačkoliv své působení v televizi oficiálně ukončila, čas od času se v XTV stále objevuje.

Faktem je, že v žádném průzkumu zveřejňovaném nějakou agenturou se Volný blok samostatně nikdy neobjevil. Vždy figuruje v kategorii „ostatní“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com