Sociálními sítěmi se šíří příspěvek MUDr. Jana Vavrečky k očkování proti COVID-19. Podle něho hrozí očkovaným lidem tzv. ADE syndrom. Výrok řekl v panelové diskuzi pro „Ligu lidských práv“ což je organizace bojující například proti testování dětí ve školách.

Na úvod. Jan Vavrečka je odpůrcem jakéhokoliv očkování. Jsou dohledatelné jeho články zaměřené proti očkování nejrůznějším nemocem. Například zpochybňuje nutnost očkování proti tetanu, žloutence nebo spalničkám. Doc. Mgr. Jiří Drábek, Ph.D. například v roce 2015 se do Vavrečky opřel za to, že zpochybnil asi nejznámější podvod dr. Wakefielda. Připomeňme, že dr. Wakefield dal do souvislosti autismus a očkování, studie měla však tolik vad, že lze hovořit o falešné podvodné studii.

Vraťme se však k ADE syndromu. Antibody-dependent enhancement (v Čechách znám jako ADE syndrom) je jev, při kterém navázání viru na suboptimální protilátky zvyšuje jeho vstup do hostitelských buněk, následovaný jeho replikací. Vavrečka se tedy bojí, že protilátky způsobené onemocněním COVID-19 nebo očkováním by mohly způsobit v budoucnu silnější reakci, která by zapříčinila silnější průběh onemocnění.

Odborníci však jsou jiného názoru. Je pravdou, že v článku ve vědeckém časopise Nature ze září 2020 se píše o tom, že je nutné tuto možnou reakci sledovat. Nutno však dodat, že v té době nebylo známo, jaká vakcína bude nakonec schválena a vakcíny proti COVID-19 se ještě testovaly. Derek Lowe pro ScienceMag v únoru 2021 rezolutně odmítá, že vakcíny proti COVID-19 by mohly způsobit ADE syndrom. Ke stejnému závěru došel i Davidson Institute s tím, že tento syndrom nebyl pozorován u žádného pacienta. Dr. Paul Offit vysvětluje důvody. Jeden z hlavních důkazů je léčba plazmou obsahující protilátky SARS-CoV-2. Kdyby přítomnost protilátek zesilovala průběh COVID-19,  onemocnění by touto plazmou nešlo léčit. To se však neprokázalo, naopak tato plazma zlepšuje průběh onemocnění.

Neexistují tedy žádná relevantní data, která by dokazovala, že vakcíny proti COVID-19 mohou způsobit ADE syndrom. Kromě Vavrečky článek na toto téma zveřejnil i Aeronet. Připomeňme, že výrobci vakcín deklarují, že naopak jejich vakcína zabrání těžkému průběhu onemocnění COVID-19.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.