Režisér Jan Tománek se ve včerejším statusu na sociální sítí Facebook zabývá odvoláním Ctirada Musila z pozice primáře oddělení klinické biochemie a hematologie v nemocnici v Hranicích. „Pan doktor Ctirad Musil není žádný konspirátor, žádný dezinformátor – pouze natočil několik videí, kde řekl svůj názor a pohled – ale co je horší, řekl pravdu,“ píše Tománek. Status má přes tisíc sdílení.

Ve skutečnosti se Musil dopouštěl ve videích mnoha nepravd, jako například o počtu úmrtí. Nepravdy také hovořil o situaci přímo v nemocnici v Hranicích. Tománek se snaží z odvolání udělat politický proces. Dokonce odvolání srovnává se situací v 50. letech. Důvodem odvolání bylo, že se snažil do své funkce míchal politiku. „Já jsem s kolegou Musilem, který pracoval jako primář biochemického oddělení, mluvil, vytkl jsem mu tuto záležitost. Chce pokračovat v nějakých politických aktivitách, což mu nezazlívám, ale je to neslučitelné s pozicí primáře. K 31. lednu jsem ho proto odvolal,“ uvedl ředitel pro Seznam Zprávy ředitel nemocnice Eduard Sohlich. Je naprosto běžné, za jakoukoliv instituci hovoří jen úzké vedení a tiskový odbor. Bývalý primář Musil navíc bez vědomí nemocnice o situaci v nemocnici lhal.

Televize Seznam se například obrátila na vedení hranické nemocnice, zda opravdu během pandemie zbytečně hospitalizuje až tři čtvrtiny pacientů s covidem-19. „Není to pravda. My jako nemocnice se od této informace distancujeme. Nehospitalizujeme pacienty, kteří nepotřebují nemocniční péči. Jsme pod kontrolou zdravotních pojišťoven,“ řekl ředitel a lékař Eduard Sohlich.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com