Na internetu se virálně začíná šířit video Jana Šafaříka, který vypraví o svých zážitcích z Ukrajiny. Video nese název „Drahá Ukrajinou, musíme si promluvit“ a má přes 100 tisíc zhlédnutí. Šafařík ve videu se obouvá do ukrajinské armády, která je údajně nevycvičená a plná korupce. Následně hovoří o údajných obrovských ztrátách ukrajinské armády a o tom, že ruská armáda má prý na bitevním poli převahu. Ke konci videa hovoří o tom, že armáda Ruské federace je na tom tak dobře, že hrozí i střet se zeměmi NATO vč. České republiky a nabízí své produkty. Šafařík totiž obchoduje s vojenským vybavením a instruuje, jak se zbraněmi zacházet.

Kontaktovali jsme proto ukrajinskou ambasádu v České republice a projekt StopFake. „Je pravda, že Jan Šafařík asi 6 týdnů pobýval na území Ukrajiny. Je silně nepravděpodobné, že by za tuto dobu stihl projet tolik úseků fronty, jak vypráví ve videu. Zároveň chceme upozornit, že řadový voják nemá žádné informace o obětech na jedné či druhé straně konfliktu. Tyto informace má jen generální štáb, kterému jsou informace o ztrátách hlášeny. Také jako instruktor bojující za Ukrajinu nemohl mít přesné informace o vybavení protivníka nebo o původu vojáků Ruské federace,“ napsal nám Igor Akapljev z velvyslanectví Ukrajiny v Praze. Stejného názoru jsou i analytici z projektu StopFake.

Video vyznívá jako marketingová kampaň a reklama na jeho komerční aktivity. Reálná situace totiž nenasvědčuje tomu, že by Rusko mělo sílu ovládnout celou Ukrajinu. Daří se jim postupovat prakticky jen na Donbase a to navíc v některých místech. Například bitvu o Vuhledar vyhrála Ukrajina. Ruská armáda ovšem především selhala v bitvě o Kyjev, v bitvě o Charkov a získat další velká města kromě Mariopolu se Rusko ani nepokusilo. Je tedy silně nepravděpodobné, že by v silách ruské armády bylo zaútočit na jakéhokoliv člena NATO. Spekuluje se, že se Rusko pokusí zaútočit ještě na nějakou menší zemi, například Moldavsko, aby Vladimir Putin mohl ohlásit nějaký přínos pro Rusko.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.