V březnu 2019 slovenská policie obvinila podnikatele Mariána Kočnera z objednání vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Další obviněnou je Alena Zsuzsová. Ta pochází ze slovenského Komárna o sobě tvrdí, že je překladatelkou z italštiny. I ji slovenská policie ji podezřívá z toho, že se podílela na objednání vraždy novináře Jána Kuciaka. Novinářům se nyní podařilo získat komunikaci mezi Kočnerem a Zsuzsovou, kterou oba vedli přes aplikaci Threema. Po vraždě měla vládu Roberta zachránit Lidová strana Naše Slovensko. Alespoň tak to plánoval Kočner.

Marián Kočner podle zpravodajského webu Aktuality.sk 10. března loňského roku psal své spolupracovnici Aleně Zsuzsové o tom, že Kotleba Ficovu vládu v případě odchodu koaličního partnera Most-Híd podrží. „Jsem zařídil, že nejvyšší soud pošle do p**e Čižnárův podnět na zrušení jejich strany. Soud řekne, že nejsou fašisti. Tak jsou mi něco dlužní. Vidím pár kroků dopředu,“ psal tehdy Kočner.

Web Postoj.sk upozorňuje, že Kočner měl také blízko k tzv. alternativním médiím. Tedy médiím, které na Slovensku šíří dezinformace. Kočner například v roce 2017 vystoupil v relaci Svobodného vysílače, kde dvě hodiny mluvil o politice, médiích a informoval, že se chystá vstoupit do politiky. Policie tehdy poprvé Kočnera obvinila z vyhrožování Jánovi Kuciakovi, který v tu dobu byl ještě na živu a zabýval se daňovými úniky. Martin Bavolár, moderátor Svobodného vysílače, se tím však nedal nijak zmást, čerstvě obviněného hosta představil jako „vystudovaného novináře, podnikatele a tajemstvími zahaleného Mariána Kočnera“.

Poté, co zpravodajský web Aktuality.sk zveřejnil, že Kočner Kuciakovi telefonicky vyhrožoval, dali „alternativci“ z webu Hlavné správy už titulkem najevo, kdo z této dvojice je horší. „Kočner pohrozil presstitutovi z Aktualit: Začnu se zajímat o tvoje rodiče a rodinu,“ zněl nadpis článku. Měsíc na to v komentáři o mainstreamových „presstitutech“ web Hlavné správy psal: „Uvidíme, jak se budou cítit, pokud Kočner dodrží svůj slib a začne zveřejňovat drobné morální hříchy jich a jejich rodinných příslušníků. Jak budou reagovat, když se jejich drobné morální zvrhlosti a malé zlodějny dostanou na veřejnost. Měli by pravdu o sobě nést hrdinsky, když jim nedělá problém házet špínu na ostatní.“

 Tento narativ vydržel Hlavním zprávám dokonce i po Kuciakově vraždě. V článku Hlavné správy zdůvodňují, proč se údajně nenechají zastrašit a dále budou o konkrétních novinářích psát jako o „presstitutech“. „Také Kočner začal podávat žaloby po nedávném případu, kdy ho označili za pravděpodobného vraha Kuciaka,“ chválil Kočner dezinformační web Hlavné správy.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com