Pražský lékař MUDr. Jan Hnízdil, který léčí psychosomatická onemocnění, odchází z České lékařské komory. Po datu 28. února jeho odchod nabude platnosti a už nebude moci vykonávat praxi lékaře na území České republiky. Nadále však bude provozovat „léčitelskou poradnu“ Hnízdo zdraví. Hnízdil se z komory rozhodl odejít sám. Zprávu přinesla Olivie Doležalová ze serveru Flowee.cz.

Vedoucí tiskového oddělení Michal Sojka ČLK odchod Jana Hnízdila okomentoval právě pro Flowee: “Hnízdila bychom sami nevyloučili, přišly na něj pouze stížnosti kvůli jeho názorům. Nebudu se snižovat na úroveň pana doktora a říkat o něm osobní věci, budu říkat jenom fakta: Hnízdil určitě škodil svým kolegům, o kterých psal pomluvy na svém blogu. Kvůli něčemu takovému bychom ho ale z komory nevyloučili.” Na otázku, kdy naposled  ČLK vyloučila lékaře, odpovídá: “Jediný případ z poslední doby, kdy jsme někoho chtěli vyloučit, je kauza lékařky Jarmily Klímové, majitelky centra Aktip, která tvrdila, že lze rakovinu vyloučit stolicí. Přišla na ní závažná stížnost, ale než aby podstupovala proces vyloučení ze strany komory, radši vystoupila sama.”

Jan Hnízdil je nositelem anticeny Bludný balvan, kterou každoročně uděluje za matení veřejnosti Český klub skeptiků Sisyfos. Hnízdil podle skeptiků na svých přednáškách s chutí vysvětluje, že „věda není nic jiného než potvrzování pravdy lidových přísloví“. Místo skutečných diagnóz prý chrlí lidová moudra. S Českou lékařskou komorou začal válčit v době vrcholící pandemie COVID-19.

V roce 2021 zpravodajský server Aktuálně.cz ukončil spolupráci s několika autory, jimž uveřejňoval texty ve své blogové sekci. Týkalo se to právě i Jana Hnízdila, ale i spisovatele a režiséra Jana Tománka a advokátky Jany Zwyrtek Hamplové. Hlavním důvodem byla publikace nepravdivých, zavádějících a neúplných informací, které nelze dostatečně ověřit.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.