Litoměřický okresní soud po zásahu ústeckého krajského soudu přehodnotil zprošťující výrok pro Jakuba Netíka za výroky, v nichž schvaloval ruskou invazi na Ukrajinu a přál si, aby Putin okupoval i Česko. Shledal ho vinným z trestného činu veřejného schvalování a ospravedlňování zločinu proti míru. V živých videích na Facebooku totiž opakovaně obhajoval ruskou invazi na Ukrajinu. Neváhal dokonce zalitovat, že Putin ve svém tažení nepokračoval ještě hlouběji do Evropy.

Netík mezitím zveřejnil video, ve kterém se mu nelíbí článek na webu Minutové zprávy, kde je popisován jako ne příliš bystrý. „Pořádná komedie se odehrála dopoledne u litoměřického soudu, který řešil výroky proruského dezinformátora Jakuba Netíka. Nepříliš bystrého obžalovaného, kterému se přezdívá Dutoň, zastupovala další postava dezinfoscény, šéf strany PRO Jindřich Rajchl,“ píší Minutové zprávy. Netík pak ve videu autorství článku svedl na nás, ačkoliv jsme zjevně citaci jen kopírovali s jasným uvedením zdroje. Netík tak okamžitě podezření Minutových zpráv potvrdil. Bránil se, že v jedno testu mu vyšlo nadprůměrné IQ 126 (ačkoliv dříve používal označení „kvíkvé“).

Jakub Netík je znám tím, že rád pomotává různé citáty, pořekadla nebo přirovnání. Existuje i samostatná facebooková stránka, na které jsou jeho citáty zaznamenány. V minulosti proslul jako malíř pokojů, který prodával koňskou mast ivermektin jako lék na COVID-19.

Policie v listopadu rovněž obvinila Netíka kvůli vyhrožování vládě a ministru vnitra Vítu Rakušanovi. Politiky na zářijové demonstraci označil za vlastizrádce národa, kteří adorují fašismus a kteří budou viset.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.