Poměrně virálně se šíří sociálními sítěmi, ale i jinde na internetu, video, které má dokazovat, že v Antverpách mají „na JIPkách“ jenom očkované pacienty.

Ve videu na YouTube, které trvá pouhých 46 sekund, mluví dva lékaři. První je Jo Leysen, ředitel Všeobecné nemocnice Turnhout. Druhým lékařem je primář Kristiaan Deckers z GZA Hospitals. Jedná se ovšem o sestřih, do kterého byly sestříhány části dvou rozhovorů.

První fragment pochází ze zprávy, kterou regionální zpravodajská stanice Kempen RTV odvysílala v televizi a umístila na své webové stránky ve čtvrtek 4. listopadu 2021. Tato zpráva s názvem „50 pacientů s covidem v nemocnicích Kempen“ byla o rostoucím počtu korony pacientů v nemocnicích, pohraniční region Kempen. Ředitel AZ Turnhout Jo Leysen ve zprávě říká, že profil pacientů s covidem, kteří jsou přijímáni, se mění (02:11). „Mezi pacienti, které přijímáme, je stále více očkovaných. Vím, že občas slyšíte jiné fámy, ale drtivá většina pacientů, které nyní přijímáme, jsou očkovaní lidé. Jsou tak nemocní, že musí být hospitalizováni. Ale vidíme, že doba hospitalizace je naštěstí kratší, protože se rychleji zotavují.“ Argument, že tito očkovaní pacienti se rychleji uzdraví a zůstanou v nemocnici kratší dobu – je v sestřihu ve videiích vynecháno.

Druhá část videa na YouTube s citátem Kristiaana Deckerse, primáře infekčního oddělení nemocniční skupiny GZA , pochází ze zprávy nazvané „Nemocnice GZA již neponechává pacientům s covidem trvalá lůžka“, kterou odvysílal antverpský regionální kanál ATV 5. listopadu 2021. V této zprávě novinář ATV hned po Deckersově citaci říká, že ve většině případů jde o pacienty s jiným onemocněním nebo již oslabeným imunitním systémem a že jsou v průměru ve věku 55 až 60 let. Pointa videa je, že situace v této nemocnici není vážná. Že se jedná o lidi s jinými onemocněními a že pravděpodobně kvůli očkování není situace v Antverpách vážná se v šířením videu nedozvíme.

To potvrdila mluvčí nemocnice GZA Astrid Schoenmaeckers. Potvrzuje, že video s Kristiaanem Deckersem bylo vytrženo z kontextu. „Je pravda, že v době rozhovoru byli všichni pacienti na naší JIP plně očkovaní, ale 80 procent těchto pacientů mělo primárně jiné vážná onemocnění, která ovlivnila imunitní systém. V současné době je 62 procent pacientů s covidem na naší JIP plně očkováno – mnoho z nich má ovšem jiná onemocní.“

Jak je vidět z údajů o očkování společnosti Sciensano, Flandry mají vysokou proočkovanost: 80 % celkové populace (93 % mezi osobami staršími 18 let). Při tak velkém podílu očkovaných v populaci je jen logické, že tato skupina je nadměrně zastoupena i v nemocnicích. To je statistický efekt, neznamená to, že by vakcíny nechránily. Jak regionální ministr Pedro Facon řekl ATV 5. listopadu a uvedl v De Standaard, očkovaní mladší 65 let mají 14krát menší pravděpodobnost, že skončí na jednotce intenzivní péče než jejich neočkovaní vrstevníci.

Statistiky ukazují, že Belgii zasáhla třetí vlna COVID-19. Ačkoliv počty pozitivních případů jsou podobné předchozím vlnám, počet úmrtí na COVID-19 je výrazně nižší.

Zdroj: Knack.be


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com