Názorné příklady, jak vznikají fámy, si můžeme ukázat na následujících dvou příkladech. V Pardubicích někdo zavolal městské strážníky, že v prodejně Penny řve nějaký Ukrajinec. Při příjezdu strážníků se však ukázalo, že věc se má jinak. „Hlídkou na místě nalezen, marně vyzván, doběhnut a spoután 29letý uživatel návykových látek toho času i pod vlivem alkoholu. Čech jako poleno. Alespoň víte, jak vznikají ty legendy, kde za všechno můžou Ukrajinci,“ konstatuje Městská policie Pardubice.

Na sociální síti Facebook se pro změnu šířil příspěvek z Karviné, ve kterém mělo figurovat ukrajinské dítě (prý 10-12 let), které na parkující řidičku mělo ukázat prostředníček a kopnout jí do auta. Ukázalo se však, že ve skutečnosti nešlo o ukrajinské dítě, ale problémové dítě chodící do nedaleké speciální školy. Příspěvek byl pak ve skupině Karviná vymazán.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.