Médii prolétla zpráva o aktivitě iniciativy Stop Airbnb, která minulý víkend uspořádala happening v jednom z bytů pronajímaný přes tuto službu. Na Airbnb i na pořádanou akci proti němu může mít každý svůj názor. V médiích se však o akci objevily informace, které lze považovat za silně zavádějící nebo přímo nepravdivé.

Jedná se například o článek Idnes.cz, který hned v nadpisu píše „Aktivisté obsadili pražský byt majitele z Izraele, ukázali na problém Airbnb.“ Toho se chytla i ostatní média. O obsazení píší například Parlamentní listy nebo Expres. K akci se vyjádřil například i šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl. „Obsazovat židovský byty, to tu dlouho nebylo,“ napsal. „Tohle je špička. Obsazovat Židům byty, to už tu hodně dlouho nebylo, to nikdy nikoho nenapadlo. Pak tam ještě dát tabuli s heslem “Sousedství místo zisku.” Fakticky už tam chybí jen taková ta karikatura osoby s pejzama, větším nosem a hrncem zlaťáků,“ napsal zase Tomáš Jirsa.

Tato tvrzení jsou však nepravdivá hned ve dvou ohledech.

  1. Byt nebyl obsazen, ale pronajat přes tuto aplikaci – „Byt si kolektiv pronajal přes Airbnb a plánuje v něm program na celý víkend, kdy bude otevřen široké veřejnosti,“ píše například Deník.cz. Na fotografiích je též vidět nájemní smlouva.
  2. Byt spravuje ruská společnost Abrupt Invest – V aplikaci Airbnb se informace o majitelích bytů zásadně nezveřejňují, z nabídky lze obvykle poznat jen křestní jméno nebo dokonce jen nickname. V tomto případě Alex a Tanya. Faktem je, že majitelem je možná člověk z Izraele, ale svůj byt nechává pronajímat a spravovat ruskou společností, která ho dál pronajímá. Jednatelem společnosti je přitom Ing. Timur Kudinov.

Faktem také je, že snadný byznys s krátkodobými pronájmy bytů či pokojů, reprezentovaný zejména platformou Airbnb, poškozuje nejen Prahu, ale i další města, ukazují data. Naší prací není rozhodovat, zda by případná regulace byla zásahem do práva majitelů bytů, nebo ne. V článcích se však objevují nepravdivé informace.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com