Podle výkřiků pod příspěvky na Facebooku to vypadá, že polovina národa je tvořena skvělými virology, kteří se mávnutím kouzelného proutku změnili na politology a armádní stratégy. Velmi často sice nezvládají elementární češtinu, ale dost možná, že právě rodný jazyk na Vysoké škole života zavedený nebyl. Nicméně nechme sarkasmu a podívejme se jak se s nimi vypořádat.

– Nadává vám? Blokujte

Trollové to sice hrají v rámci argumentů na emoce, ale ani je nebaví rozjíždět diskuzi pod hloupým příspěvkem. Pokud kohokoli hrubě uráží, okamžitě je blokujte, nemá smysl se bavit s člověkem, který místo argumentů vnáší do diskuze vulgarity

– Používá demagogické argumenty? Trvejte na vysvětlení

Pokud se objeví jasně demagogický či dezinformační argument, trvejte na zdroji či vysvětlení. Nezesměšňujte diskutujícího, ale donuťte ho, aby se sebe udělal hlupáka sám. Nově se objevila spekulace o tom, že Rusko vojensky zasáhlo, aby znemožnilo Ukrajině s americkou pomocí zkřížit covid s neštovicemi. Tady stačí se zeptat, zdali už slyšel o tom, že by se někde křížil koronavirus s poxvirem (snadno vygooglíte a jeho zmátnete, protože o tom, že není virus jako virus asi nikdy neslyšel). A pokud o tom něco ví, která část viru se vkládá kam. Když o tom píše, tak o tom asi něco ví. Součástí podobné dezinfo zprávy je, že Rusové raketami rozstříleli americké biolaboratoře na Ukrajině a následně se snaží území obsadit. Obratem se naskýtá otázka, zdali ruské vedení chce své vojáky cíleně nakazit, aby údajné nemoci šířili dál a pokud o tom něco ví, nechť je té lásky a prozradí kde to bylo, abychom si mohli jeho (dez)info ověřit. Ano, stojí to čas a vysiluje duši. Ovšem je důležité si uvědomit, že diskuze se nevede jen mezi vámi dvěma, ale mohou ji sledovat desítky a někdy i stovky lidí o kterých nevíme, protože se nevyjadřují. Jakmile drtíte soupeře fakty a dalšími otázkami na ověřitelné údaje, začne nadávat a sám se tím odkope a znemožní.

– Odvádí někdo diskuzi mimo téma? Kopněte ji zpět. Nabízíme informace. Pod obrázkem motýla a emocionálním výkřikem „jaro je tady“ se sice objeví lajky, ale do diskuze se nikdo pouštět nebude. Klasický příklad je: post je o Ukrajině, nicméně provokatér napíše: „Ale o amerických základnách v Polsku nenapíšete co?“ Odpověď je jednoduché: „Ne, teď a tady se bavíme o Ukrajině“. Nenechte se zlákat k odpovědi na téma, které si přeje,

– Pokud je reakce prvoplánová provokace, nereagujte

Pokud vám to nedá a chcete zareagovat, udělejte to tak, že založíte nové vlákno v diskuzi se slovy, že „diskuzi zaznělo, že…, jenže skutečnost je taková…“. Ve výsledku, kdyby se potrefená husa ozvala a začala prudit, můžete ve svém vlákně jeho reakci smazat. Ostatně i tu svou. V případě jeho vlákna můžete smazat jen sebe. Jde o to neposilovat vliv dezinformátorů. Nemusí být zlí či přímo Ruskem placení. Mohou být jen hloupí.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.