V České republice se stále objevují dezinformace (nyní například od Infowars.cz) ohledně karet pro uprchlíky, které jsou prý rozdávány uprchlíkům cestujícím po Evropě. O kartě v Řecku náš web už psal. Podobné karty fungují i v jiných zemích. Například Turecku, Sýrii či Libanonu. Turecká Kizilaykart má nejlepší dokumentaci a jde z ní nejlépe zjistit, jak tyto karty fungují a kolik jim EU a „nevládní organizace“ platí a na co.

ESSN je program nouzové sociální pomoci, financovaný Evropskou unií (EU) a realizovaný v partnerství Světovým potravinovým programem OSN (WFP), Tureckým červeným půlměsícem (TRC) a Tureckým ministerstvem pro rodinu a sociální politiku (obdoba českého MPSV).

ESSN poskytuje hotovostní pomoc osobám v rámci dočasné a mezinárodní ochrany v Turecku, mající průkaz totožnosti a má za cíl umožnit uprchlíkům a žadatelům o azyl, kteří žijí mimo tábory v Turecku, aby pokryli své základní potřeby, jako jsou jídlo a oblečení. Cílem programu je podpora cizinců s dočasnou ochranou nebo mezinárodní ochranou (podle zákona o cizincích a mezinárodní ochraně č. 6458 ze dne 04/04/2014). Dočasná ochrana je status udělený syrským uprchlíkům v Turecku po registraci u jejich místního úřadu pro DGMM a přijetí jejich oficiálního průkazu totožnosti DGMM.

 Na takovou kartu každý žadatel dostane měsíčně 120 tureckých lir na osobu. To je asi 500 Kč. Úřady pravidelně rodiny navštěvují v domácnostech, zda pomoc je používána, jak má. Pokud se rodina přestěhuje, musí to oznámit úřadům. Jinak i tato malé pomoc je zastavena. Karta tedy naopak motivuje uprchlíky, aby zůstali v Turecku.

 Podobné podmínky platí v Řecku a dalších zemích.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com