Nenávistné příspěvky se objevují okolo sobotního předávání cen Český lev. „Připadá vám tohle normální. Hospody a obchody zavřené, děti nesmí na dětská hřiště atd. Ale naše celebrity si opět dělají co chtějí,“  píše například Tomáš Jeřábek v příspěvku, který má tisíce sdílení. Naráží na to, že ocenění umělci neměli při předávání roušky. Rovněž ani venku před předáváním. Jiní uživatelé dokonce toto srovnávají se včerejším zatčením Lubomíra Volného.

V uvedených příspěvcích však chybí jedna zásadní informace. Všichni účastníci předávání cen Český lev byli v den předávání testování testy PCR. „Test je jednoduchý na použití a velmi bezpečný, neboť se kloktá čistou vodou. Odebrané vzorky budou poté testovány velmi přesnou metodou PCR, která je v současnosti zlatým standardem v diagnostice covidu. Testování bude probíhat před ceremoniálem, a to s dostatečným předstihem, aby bylo možné vzorky důkladně vyhodnotit,“  psalo se v médiích před ceremoniálem.

„Pořadatelé dbají na dodržování protiepidemických opatření. Protože všichni účastníci večera podstoupili PCR testy, při přebírání cen nemají nasazené roušky,“  psal web Aktuálně.cz.

Samozřejmě můžeme diskutovat o tom, zda pořádání takové akce bylo v této době vhodné a zda bylo dobře akci udělit výjimku. Není naším úkolem to hodnotit. Příspěvky, které neupozorňují na to, že účastníci podstoupili testování jsou však zavádějící.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com