Manipulovat s lidmi je také možné tak, že vypustíte do světa data, která však nijak neokomentujete. Například, že na podzim 2020 a na jaře 2021 klesl počet hospitalizací na lůžkách akutní péče. To se momentálně šíří internetem a pochází ze skutečných dat. Má to však několik háčků.
Materiál pochází přímo od Ministerstva zdravotnictví ČR, které přímo v komentáři k materiálu píše: „Počty pacientů s COVID-19, kteří potřebovali nemocniční péči byly velmi vysoké a významně ovlivnily chod nemocnic, včetně zpoždění až zastavení neakutní péče. V období nejvyšší zátěže se celkové počty hospitalizovaných dostávaly až k 10 000 v jeden den a z toho počty léčených na JIP téměř k 2 000. V důsledku toho došlo k významnému propadu v objemu poskytované akutní lůžkové péče,“ píše se v materiálu. Lůžka akutní péče nejsou to samé, co jsou lůžka jednotek intenzivní péče. Jsou to „běžná“ lůžka, na kterých lidé leží při zhoršení zdravotního stavu. A faktem je, že hospitalizace lidí s COVID-19 je podstatně delší než například u lidí s naplánovanou operací. Nejde tedy jen o počty pacientů, které se „protočí“ na lůžkách, ale jak dlouho na nich leží.
Jak je také vidět z ostatních grafů v materiálů, nemocnicím klesly případy infarktů nebo i preventivních prohlídek. Lidé tedy kvůli špatné situace s COVID-19 nechodili na preventivní kontroly a na plánované operace. To však není žádoucí stav. V grafu se to však objeví.