Stránka SPD Praha publikovala příspěvek, ve kterém skandalizuje to, že v učebnici Výchovy k občanství se objevilo jméno romského zpěváka Radka Bangy. Respektive SPD ve svém příspěvku vůbec nezveřejňuje kontext, tedy kde je tento zpěvák uveden a za jakým účelem. „O kvalitě současného školství plně vypovídá nová učebnice, kde je mezi velikány naší země jako byl Karel IV, Božena Němcová nebo Otto Wichterle uveden i kontroverzní romský rapper Radek Banga. Důvodem je to, že je romského původu a tedy je učebnice politicky korektní a může jít do škol. Je to jako za komunistického režimu, kdy byly učebnice plné politicky správných osobností,“ píše SPD a dále cituje jeden z textů kapely Gipsy.cz.

O kvalitě našeho školství to samozřejmě neříká vůbec nic. Jak již bylo napsáno, pasáž pochází z učebnice Výchovy k občanství. Účelem je pochopit rozdíl mezi občanstvím a národností. Jinými slovy, že občany ČR jsou lidé, kteří jsou například židovské, německé nebo romské národnosti. A to, že Radek Banga používá vulgarismu nikde v učebnici nenajdete, stejně jako tak nenajdete vulgarismy z filmů Miloše Formana. Dětem jsou předkládány takové osobnosti, které znají. Ať z výuky nebo ze společenského života. Učebnice tedy netvrdí, že Radek Banga je stejně významný jak například Božena Němcová.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com