Na Facebooku se momentálně šíří video, ve kterém mluví neznámá žena z Ukrajiny a poměrně arogantně se vyjadřuje o situaci, kde žije. Připomíná, že utekla před válkou a chce pracovat. Nechvalně se však vyjadřuje o zdravotnictví a tom, že mladí lidé v produktivním věku jsou umísťovány na venkov.

Z nahrávky je ovšem zřejmé, že žena vůbec nemluví o situaci v České republice, ale ve Švýcarsku. V nahrávce zmiňuje město Curych a velké vzdálenosti do měst. To je typické právě pro Švýcarsko, které má velká města, ale také poměrně neobydlené horské oblasti.

Video je typickým příkladem, jak se snaží ruské účty rozeštvávat společnost a tedy snížit podporu Ukrajiny. Sestříhané video totiž zveřejnil účet „maršálmalinovskij“ (je vidět vodoznak), který šíří ruskou propagandu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.