Prokremelská média hlásí, že v ulicích italských měst zní ruská hymna a Italové masivně nahrazují vlajky EU ruskou trikolorou. Informaci o nahrazovaní vlajky EU ruskou přinesl například deník Rossiyskaya Gazeta nebo Life.ru. BBC zjistila, že zprávy o „vděčných obyvatelích Itálie“ jsou šířeny občany Ruska nebo příznivci ruské politiky.

BBC zjistila, že Federico Cane, který ve videu vyměnil vlajku EU za ruskou, vlastní továrnu na výrobu hydraulických kladiv. Cane, soudě podle jeho facebookové stránky, je velkým fanouškem Vladimíra Putina a pravidelně píše zprávy v ruštině a bulharštině, ve kterých kritizuje Evropskou unii.

První video s ruskou hymnou se objevilo na internetu 22. března – údajně zněla v Brescii. Za  hudby Alexandrova kamera putuje temnou ulicí, přičemž nikde není živé duše.

25. března zástupce italského svazu UGL Jean Luigi Ferretti zveřejnil na YouTube video z Říma, tentokrát ruská hymna zněla přímo z ústředí neofašistické organizace CasaPound. Jak je zřejmé z koláže, název organizace na budově je úmyslně zakryt.

Luigi Ferretti byl pak v roce 2018 součástí mise, která sledovala ruské volby. „Byl jsem velmi spokojen a věřím, že Rusko je zemí, která již může učit ostatní, jak vést volby,“ řekl tehdy.

BBC si rovněž všímá, že za šířením videí stojí ruští občané. Jedno video například zveřejnila šéfredaktorka portálu Daily Storm Alena Sivkovová, která vytvořila tzv. flash mob akci, ke které se přidalo několik dalších lidí. Daily Storm založila bývalá korespondentka Lifenews Anastasia Kaševarovová, která nyní působí jako mluvčí poslance ruské státní dumy Vyacheslava Volodina.

„Existující italští obyvatelé, kteří jsou opravdu potěšeni pomocí Ruska, nahrazují vlajku EU ruskou trikolorou. Všichni tito lidé však nejsou jen obyčejní Italové, ale mají úzké obchodní a finanční vazby s Moskvou. Nejedná se tedy o falešnou zprávu, ale o manipulaci. Hybridní lež nebo hybridní pravdu. Jak chcete,“ hodnotí Ilya Shepelin z Moskow Times.

Další zdroj:

EUvsDISINFO


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.