Jednou z často citovaných a zcela logických obav mezi lidmi ve vztahu k očkování jsou jeho případné vedlejší účinky. Nějaké vedlejší účinky má bohužel asi každý lék a každá vakcína. Jedním z principů přísného a nezávislého testování před uvedením léčiva na trh je ale právě ujistit se, že případné vedlejší účinky mají nesrovnatelně nižší frekvenci a/nebo závažnost než to, proti čemu to či ono léčivo bojuje. A v případě tak společensky citlivé věci, jako je vakcína proti COVIDu, je asi na místě, aby to bylo co nejtransparentnější.

Americký úřad FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) zveřejnil podrobnou zprávu o testování vakcíny Pfizer-BioNTech. A této otevřenosti a transparentnosti okamžitě využili ruští dezinformátoři, pro které jsou západní vakcíny už delší čas jedním z primárních cílů útoku. Slétli se na zprávu (která je ve skutečnosti z hlediska účinnosti a bezpečnosti vakcíny velmi nadějná a pozitivní) a začali z ní účelově vytrhávat kousky, které dezinterpretují. Chtěl bych vám ukázat jeden obzvlášť očividný a obzvlášť odporný příklad, který podle mého názoru ještě zvedne vlny i na české dezinformační scéně.

Ruská informační agentura News Front, která na západní vakcíny útočí pravidelně, po zveřejnění zprávy FDA obratem vydala článek s šokujícím titulkem „Dozvěděli jsme se, kolik lidí zabila americká vakcína.“ V článku se dočteme, že byla zveřejněna „tragická statistika“, která ukazuje, že „během testování zemřelo šest lidí.“ Jakou message si z toho čtenář odnese? Americká vakcína zabíjí!!

Asi není třeba zdůrazňovat, jak velký virální a odstrašující potenciál taková zpráva má. Ale bližší pohled na zprávu FDA také okamžitě ukáže, jak je účelově manipulovaná. Zpráva FDA totiž uvádí, že během sedmi měsíců testování ze 43.448 sledovaných osob šest zemřelo. Dvě z nich byly ve skupině, která dostala vakcínu, čtyři byly ve skupině, která dostala placebo. Příčinou smrti byly běžné choroby, které nijak nesouvisely s vakcínou, infarkt, arterioskleróza, cévní mozková příhoda. Pět ze šesti osob (a obě vakcinované) byly ve věkové skupině nad 55 let.

To vše – a zpráva to explicitně podotýká – je pozitivní zjištění, protože to zcela odpovídá očekávatelné a normální úmrtnosti v takto velké skupině obyvatel daného věku. Souvislost s vakcinací a s účastí v testu nulová. Nicméně dezinformační scéna křičí z plných plic: „Amerikanskaja vakcina ubila šesť čelověk…“

Jednou z nejúčinnějších dezinformačních technik je totiž nelhat přímo, ale vzít pravdivou skutečnost a zarámovat ji takovým způsobem, že v čtenářích vzniká úplně jiný a lživý dojem. Ruští dezinformátoři jsou v tomto mistry.

Celou zprávu FDA najdete zde: https://www.fda.gov/media/144245/download


Profilový obrázek

ThDr. Petr Jan Vinš je český teolog, starokatolický kněz, judaista a překladatel. Vystudoval teologii a religionistiku na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy a starozákonní biblistiku na Univerzitě ve švýcarském Bernu a krátce též v Tel-Avivu. Od roku 2016 je též generálním sekretářem Ekumenické rady církví v ČR.