Na sociálních sítích koluje fotografie, která má dokazovat, že testy na přítomnost viru SARS-CoV-2 jsou předem hotové a je znám jejich výsledek. Ve skutečnosti je to samozřejmě úplně jinak.

Na obalu je vytištěno „Positive Control“ a „Negative Control“. Slovo „Control“ nám říká, že se jedná o kontrolní test. Jak si můžeme přečíst z příbalového letáku, tyto dva testy obsahuje každý balík testů. Je to z toho důvodu, aby zdravotníci, kteří budou testovat, viděli, jak má pozitivní a negativní výsledek vypadat. Záhada vyřešena.

Text, který konspiruje s počty pozitivních výsledků, je také mimo realitu. Ministerstvo zdravotnictví totiž uvádí počty pozitivních PCR testů, a ne antigenních testů. Na fotografii jsou antigenní testy. Pozná se to podle označení “Ag” a samozřejmě je to také uvedeno v příbalovém letáku.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.