Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Tech

Jak rozpoznat falešné zprávy? Facebook nabízí deset rad

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Šíření falešných zpráv je velkým problémem, přičemž jejich živnou půdou jsou zejména sociální sítě. A právě Facebook představil 10 kroků, jak ověřit pravdivost informací.

Přestože jsou sociální sítě často kritizovány za jejich nízkou aktivitu v boji se šířením dezinformací, během pandemie koronaviru se jejich angažovanost zvýšila. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg například oznámil , že se uživatelům budou primárně zobrazovat příspěvky Světové zdravotnické organizace. Internetový gigant mimoto zakročil proti politikům šířícím dezinformace o koronaviru.

A jelikož záplava falešných zpráv je momentálně obrovská, Facebook se rozhodl připravit deset bodů, pomocí kterých lze ověřit pravdivost informací.

Čím se řídit:

  1. Je třeba být skeptický při čtení nadpisů. Dávejte si pozor na vykřičníky a velká písmena. Pokud nadpis zní neuvěřitelně, pravděpodobně nebude pravdivý.
  2. Pozorně sledujte odkaz dané informace. Některé falešné zprávy napodobují odkazy relevantních zdrojů, přičemž změny ve „falešném“ odkazu mohou být jen minimální.
  3. Prověřte si zdroj, ze kterého informace pochází. Měli byste si být jisti, že jde o zdroj, kterému můžete věřit. Pokud danou organizaci neznáte, zkuste se o ní dozvědět co nejvíce.
  4. Pokuste se všimnout si něco neobvyklého. Stránky s falešnými zprávami mají často zvláštní rozložení, případně vadné hláskování ve slovech. Když tyto znaky zaznamenáte, buďte opatrní.
  5. Důležité jsou i zveřejněné fotografie. Falešné zprávy často obsahují snímky, které mohou být vytrženy z kontextu. Ověřte si, odkud daný obrázek pochází.
  6. Přemýšlejte nad daty ve zprávě. Pokud je zpráva falešná, může obsahovat pozměněné události a jednotlivá data.
  7. Zkontrolujte si důkazy, které autor předkládá. Pokud jich je nedostatek, může jít o nesmysl. Pokud se zpráva odvolává na experty, avšak jejich jméno nezmiňuje, může jít o nesmysl také.
  8. Informace si vždy ověřte i jinde. Je podezřelé, pokud s konkrétním tvrzením přišel pouze jeden zdroj. Pokud stejně informuje několik médií, šance, že se jedná o pravdivou informaci, je vyšší.
  9. A nejedná se náhodou o vtip? Někdy je těžké, rozlišit falešnou zprávu od humoru, nebo satiry. Zkontrolujte si, zda se webová stránka nevěnuje parodování. To, zda jde o vtip, můžete zjistit také z tónu, jakým je článek psán.
  10. Nad každou informací zkuste přemýšlet kriticky. Stejně důležité je sdílet informace, u kterých si můžete být jisti jejich pravdivostí.

Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk.

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Antipropaganda.sk

Share
Published by
Antipropaganda.sk

Recent Posts

Kam se vydalo Slovensko? Kandidát na ředitele slovenské televize se ptal, zda existují důkazy, zda je země kulatá

Na Slovensku se dějí věci. Blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala dal…

11 hodin ago

J. K. Rowlingová nekoupila žádný byt v Moskvě

I v českém prostředí se šíří zpráva, že známá spisovatelka J. K. Rowlingová koupila byt v Moskvě.…

19 hodin ago

„Osvobodili nás Rusové, obsadili Ukrajinci.“ Demagogie se stále šíří internetem

Příznivci Kremlu je stále šířena dezinterpretace historických událostí. Asi nejhloupějším lze nazvat argument, že v roce…

2 dny ago

Dohoda neobsahuje žádné vyslání vojáků ani vyhlášení stavu ohrožení

Česko domlouvá s Ukrajinou podobu bilaterální dohody o bezpečnostní spolupráci. Podobnou smlouvu už má, nebo…

3 dny ago

Za smrt lidí na Majdanu mohou jednotky Berkut

Proruští aktivisté tvrdí, že ukrajinské síly údajně páchaly na východě Ukrajiny v letech 2014-2022 nejrůznější…

3 dny ago

Neexistuje důkaz, že dědeček Petra Fialy František Bärtl se podílel na „Akci T4“

Premiér Petr Fiala je trnem v oku mnoha lidem. Kromě toho, že se šíří výmysly…

4 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google