Šíření falešných zpráv je velkým problémem, přičemž jejich živnou půdou jsou zejména sociální sítě. A právě Facebook představil 10 kroků, jak ověřit pravdivost informací.
Přestože jsou sociální sítě často kritizovány za jejich nízkou aktivitu v boji se šířením dezinformací, během pandemie koronaviru se jejich angažovanost zvýšila. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg například oznámil , že se uživatelům budou primárně zobrazovat příspěvky Světové zdravotnické organizace. Internetový gigant mimoto zakročil proti politikům šířícím dezinformace o koronaviru.
A jelikož záplava falešných zpráv je momentálně obrovská, Facebook se rozhodl připravit deset bodů, pomocí kterých lze ověřit pravdivost informací.
Čím se řídit:
- Je třeba být skeptický při čtení nadpisů. Dávejte si pozor na vykřičníky a velká písmena. Pokud nadpis zní neuvěřitelně, pravděpodobně nebude pravdivý.
- Pozorně sledujte odkaz dané informace. Některé falešné zprávy napodobují odkazy relevantních zdrojů, přičemž změny ve „falešném“ odkazu mohou být jen minimální.
- Prověřte si zdroj, ze kterého informace pochází. Měli byste si být jisti, že jde o zdroj, kterému můžete věřit. Pokud danou organizaci neznáte, zkuste se o ní dozvědět co nejvíce.
- Pokuste se všimnout si něco neobvyklého. Stránky s falešnými zprávami mají často zvláštní rozložení, případně vadné hláskování ve slovech. Když tyto znaky zaznamenáte, buďte opatrní.
- Důležité jsou i zveřejněné fotografie. Falešné zprávy často obsahují snímky, které mohou být vytrženy z kontextu. Ověřte si, odkud daný obrázek pochází.
- Přemýšlejte nad daty ve zprávě. Pokud je zpráva falešná, může obsahovat pozměněné události a jednotlivá data.
- Zkontrolujte si důkazy, které autor předkládá. Pokud jich je nedostatek, může jít o nesmysl. Pokud se zpráva odvolává na experty, avšak jejich jméno nezmiňuje, může jít o nesmysl také.
- Informace si vždy ověřte i jinde. Je podezřelé, pokud s konkrétním tvrzením přišel pouze jeden zdroj. Pokud stejně informuje několik médií, šance, že se jedná o pravdivou informaci, je vyšší.
- A nejedná se náhodou o vtip? Někdy je těžké, rozlišit falešnou zprávu od humoru, nebo satiry. Zkontrolujte si, zda se webová stránka nevěnuje parodování. To, zda jde o vtip, můžete zjistit také z tónu, jakým je článek psán.
- Nad každou informací zkuste přemýšlet kriticky. Stejně důležité je sdílet informace, u kterých si můžete být jisti jejich pravdivostí.
Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk.