O víkendu se konala na Václavském náměstí protivládní demonstrace. Organizátoři kolem Jindřicha Rajchla a strany PRO odhadli účast na 101 tisíc lidí, zatímco novináři psali o desetkrát nižších počtech. A kde Jindřich Rajchl přišel na číslo 101 tisíc?

Vycházel z aplikace Mapchecking, ve které je možné zadat určitou oblast a zjistit, jaký maximální počet lidí se na ni vejde. A kde se stala chyba? „Rajchl na mapách označkoval přibližně tu plochu, na které se jeho demonstranti pohybovali a nastavil pomalu tu nejvyšší možnou hustotu davu – 4,45 lidí na m2. A oznámil nám i čas – že to mělo být kolem třetí hodiny. Celá ta označená plocha není to, kde se mohou pohybovat lidi, zvláště ne v hustotě 4 na m2. Uprostřed jsou ostrůvky zeleně a pak nějaké ty stánky. Fotky jsou pořízené mezi druhou a třetí hodinou z Václaváku. Jasně se tady ukazuje jedna věc. “Hustota davu” byla dosažena jen těsně kolem pódia a potom na levé straně náměstí (z pohledu Václava) kde byl stín od domů,“ napsal Vladislav Krupka.

Hustota 4 lidí na metru čtverečním by znamenala, že po celém náměstí by bylo prakticky k nehnutí. Taková hustota je například v tlačenicím v hromadné dopravě. Záběry přitom dokazují, že tolik lidí bylo maximálně v prvních řadách pod pódiem. Jinde naopak lze nalézt i zcela volná místa. Dokazem je například záběr dronu České televize, který se pohyboval nad demonstrací v 16 hodin. A samozřejmě také fotografie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.