Andrej Babiš 25.3.odepsal na otevřený dopis Andrey Poláškové, který byl v rámci iniciativy Europe Must Act za víc než stovku aktivistů a aktivistek v České republice odeslán premiérovi po protestním shromáždění 9.3. v Praze na Klárově. V dopisu Andrej Babiš napsal, že v rámci krizové situace „postrádá pomoc z neziskového sektoru.“

Ve skutečnosti to není pravdou. Neziskové organizace pomáhají. Máme tu krátký neúplný přehled:


✅ Skautky a skauti po celém Česku roznáší infoletáky, šijí a distribuují roušky, tisknou ochranné štíty na 3D tiskárnách, připravují dezinfekci, nakupují seniorům potraviny nebo léky, donáší hotová jídla, organizují logistiku a call-centra pro přijímání poptávek pomoci. Junák – český skaut

✅ Humanitární organizace ADRA CZ nabízí pomoc s donáškou nákupů potravin a léků nejohroženějším skupinám obyvatel. Zároveň zajišťuje, aby se k momentálně nejzranitelnější části populace dostali pouze spolehliví a prověření lidé, kteří nebudou mít tendenci využít současnou situaci ve svůj prospěch.

✅ Charita Česká republika nabízí infolinku pro seniory a zřídila krizový štáb, který řeší dostupnost zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek pro charitní pracovníky. Dále organizuje pomoc rodinám, kterých se dotklo uzavření denních stacionářů. Organizují také dobrovolníky a dobrovolnice po celé České republice a řeší personální výpadek řady zdravotních sester i sociálních pracovníků s mladšími dětmi kvůli uzavření škol.

✅ Iniciativa Jsme fér, která usiluje o manželství pro všechny, teď pomáhá shánět a rozvážet ochranné pomůcky pro zdravotnický personál.

✅ Greenpeace Česká republika je momentálně ve spojení s organizací Sousedská pomoc, skrz kterou je možné zajistit doručování potravin a léků lidem nejvíc ohroženým koronavirovou infekcí. Organizaci pomáháme s koordinací dobrovolníků.

✅ Pomoc všem, kteří těžce nesou stávající situaci, koordinuje také Diakonie ČCE. K dispozici je Celostátní informační linka 242 487 824 pro ty, kdo potřebují nebo nabízí praktickou pomoc. Přehlednou mapu všech nabídek pomoci různých organizací v celé republice najdete na webu jsmesvami.diakonie.cz

✅ Nezisková organizace Domov Sue Ryder komunikuje aktuální stav směrem ke svým klientům v domově pro seniory a zároveň jim poskytuje informace, kde najdou pomoc. Rozšířila provoz poradenské linky na čísle 777 718 465

✅ Centrum pomoci Paměť národa nabízí pomoc pamětníkům, jejichž vzpomínky byly zaznamenány v rámci dokumentaristického projektu Paměť národa, a účastníkům 2. a 3. odboje. K dispozici je telefonní non-stop linka: 601 601 156.

✅ Kvůli uzavření škol podporuje Člověk v tísni mimo jiné i vyučující a žáky a žákyně. Zpřístupnil přes 270 filmů a metodických materiálů pro vyučující a širokou veřejnost. Organizace nabízí také poradenství živnostníkům, spotřebitelům, kteří se aktuálně dostávají do neřešitelné finanční situace.

✅ Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství na telefonu poskytuje zdarma Linku pro mámy a táty – bezplatnou psychologickou podporu pro rodiče, která pomáhá řešit emočně náročné situace, stres, vztahové krize a poradí i v právních věcech.

✅ Opatření proti epidemii silně zasáhla všechny nadcházející rodičky. Právě na ně se soustředí organizace, které se dlouhodobě zabývají ženskými tématy, Unie porodních asistentek – UNIPAAperio – Společnost pro zdravé rodičovství a Česká asociace dul.

✅ Jako obzvlášť zatěžující pro své klientky vnímá nastalou situaci také organizace ROSA, která se zabývá pomocí obětem domácího násilí a rozšiřuje nabídku odborného poradenství po telefonu. Služby pro oběti domácího a sexuálního násilí nyní rovněž online poskytují organizace proFem o.p.s. nabízejí specializované informace pro ženy nebo telefonní linky s poradnami. Další aktivity naleznete na stránkách sdružující organizace Česká ženská lobby.

✅ Spolek Milion chvilek pro demokracii vytvořil MAPU POMOCI, celorepublikový přehled s poptávkami a nabídkami pomoci v době koronaviru. K dispozici jsou také kontakty na zastřešující iniciativy, které aktivně pomáhají pandemii zvládnout.

✅ Ratolest Brno nabízí poradenství všem rodinám, které se kvůli současné situaci dostaly do problematické situace a pomůže i s doučováním po telefonu.

✅ Právní poradenství ohledně dopadů pandemie poskytuje tým právníků z Frank Bold. Ti shromáždili užitečné informace ohledně právních dopadů koronaviru a zodpoví i vaše dotazy.

✅ Obecně prospěšná společnost Zdravotní klaun, která přináší radost nemocným dětem, osamělým seniorům a dalším potřebným, založila YouTube kanál Smích on-line. Seniorům a seniorkám, za kterými nyní nemohou docházet, píší dopisy.

✅ Organizace Pet Heroes poskytuje nadále péči o zvířata v nouzi i v době koronavirové krize. Dále se organizace věnuje vydávání článků s informacemi o domácích mazlíčcích v době koronaviru, pro několik milionů majitelů zvířat je tato otázka velmi klíčová.

✅ Pro lidi bez domova hned v prvních dnech krize sehrála významnou roli Platforma pro sociální bydlení, která bleskově vydala Seznam opatření pro ochranu osob bez domova.

✅ SANANIM, který se zabývá závislostmi, poskytuje jídlo zdarma a zázemí pro své klienty a klientky z řad závislých a stejně jako mnoho dalších nízkoprahových služeb, rozdává svým klientům a klientkám roušky.

✅ Nezisková organizace ŽIVOT 90 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy poskytuje krizovou non-stop infolinku pro seniory nad 65 let z Prahy: 800 160 166. Volat na ni mohou ale i ostatní, kteří chtějí upozornit na osamoceného seniora, který potřebuje pomoc. Na lince bude možné získat informace nebo si ve spolupráci se soukromými obchodníky objednat balíčky potravin nebo hygienických potřeb. Byla zřízena také linka pro dobrovolníky, kde se mohou hlásit: 773 071 024. Školení dobrovolníků bude poskytovat Český červený kříž, do pomoci se zapojí hasiči, skauti a další dobrovolníci.

✅ Armáda spásy zajistila ve svých noclehárnách celodenní provoz a v ubytovně pro seniory bez domova zavedla uzavřený režim, při kterém sociální pracovníci a pracovnice zůstávají s klienty a klientkami v karanténě napořád, aby se do domu nemohla dostat nákaza

✅ Nezisková organizace NADĚJE zase zřídila ve spolupráci s pražským magistrátem na Císařské louce stanové městečko, kde jsou poskytovány všechny nejnutnější služby jako hygiena nebo strava. Vaří zde i Kuchařky bez domova. Díky tomu lidé bez přístřeší nemusí cestovat po Praze při shánění oběda nebo sprchy a snižují tím riziko nákazy nejen sobě, ale nám všem. V tomto městečku pomáhají také studenti a studentky medicíny z organizace Medici na ulici, kteří poskytují lékařské služby.

✅ Nezisková organizace Nevypusť duši poskytuje psychologickou pomoc.

✅ Organizace Rozkoš bez rizika se snaží pracovat v terénu i online a snaží se zmírňovat rizika šíření nemoci.

“V souvislosti s nastalou situací COVID-19 jsme se zapojili do pomoci, která je třeba. Vzhledem k naší cílové skupině rodin, dětí a mládeže v nepříznivých situacích a spolupráci se školskými zařízeními jsme tak vymysleli systém péče, kterou můžeme poskytovat i za těchto mimořádných okolností,“ píše organizace Proxima Sociale – služby v komunitě. Nabízejí pomoc zejména starším lidem s venčením psů, obstaráním nákupu a další.

„Pan premiér může nahlédnout na náš profil a profil dalších neziskovek. Poslední tři týdny jsme se v terénu skoro nezastavili, děláme, co je v našich silách a možnostech, abychom pomáhali tam, kde je nás teď třeba a nabídli pocit klidu a bezpečí všem, kteří se ocitli v nouzi nebo na pokraji svých sil a možností!!! Je nám z toho smutno,“ reagovala Oblastní charita Žďár nad Sázavou.

Nutno dodat, že jeden z administrátorů profilu Andreje Babiše se následně za své slova omluvil. „Tak za tohle se omlouvám. Psal jsem, že postrádám pomoc z neziskového sektoru. Měl jsem jen málo informací. Právě jsem si přečetl tenhle příspěvek a taky se informoval, co všechno lidi z českých neziskovek dělají a jak pomáhají. A dělají toho opravdu hodně. Studoval jsem to hodinu,“ napsal pod příspěvek Greenpeace Česká republika.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.