Manipulace s grafy je jedna z častých manipulačních metod, jak obelhat lidi, kteří se v určité problematice ne tolik orientují. Na manipulace s nimi třeba v minulosti upozornil web Technet Idnes.cz.

Někdy se však stává, že graf je správně, ale vyčteme z něj špatné informace. Stalo se to například Václavu Klausovi mladšímu, který napsal, že „11 z 11 antarktických měřících stanic potvrzují ochlazování posledních let a vyšší mocnost ledu.“ Argumentoval skutečným grafem, který to zdánlivě dokazoval. Nedokazoval.

Václav Klaus sdílí informace o ploše ledu na jižní hemisféře. Ta skutečně roste. Ovšem proto, že pevninský led Antarkidy taje rychlostí 160-220 miliard tun za rok (123). Tím, jak taje do moře, snižuje slanost vody. Voda méně slaná (salinitní) má vyšší bod mrazu a snáze tedy mrzne (12). Nicméně nakonec roztaje a zmizí v oceánech. Přírůstek mořského ledu je tedy ve skutečnosti indikátorem tání jižního pólu.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com