Jako důkaz, že napadení Ukrajiny se stalo jinak, než informují média nebo dokonce, že se Ukrajina chystala napadnout Krym a Donbas, má svědčit sdělení přijaté 1. února 2022, tedy několik týdnů před ruskou invazí na Ukrajinu. Jedná se „Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Ujednání mezi Ministerstvem obrany České republiky a Ministerstvem obrany Ukrajiny o spolupráci v oblasti poskytování léčebné péče raněnému vojenskému personálu Ukrajiny.“

Jenže lidé sdílející toto sdělení jako šokující informaci mají zřejmě krátkou paměť. Zapomněli na to, že Rusko se chystalo na útok měsíce dopředu a řazení vojsk u hranic krylo jako údajné cvičení. Tehdy jsme se mohli dočíst od prokremelských aktivistů, že k žádnému útoku na Ukrajinu nedojde, ačkoliv USA varovala před chystaným útokem od prosince 2021.

Je naprosto zřejmé, že sdělení Ministerstva obrany z 1. února reagovalo na vypjatou situaci u hranic. „Česká vláda se tak rozhodla zemi podpořit v souvislosti se zvýšeným napětím s Ruskem, které na hranicích Ukrajiny soustředilo podle odhadů spojenců asi 100.000 vojáků. Západní země se proto obávají invaze na Ukrajinu, Rusko takové plány popírá,“ psala ČTK 1. února 2022.

„Náměstci ministryně obrany a zástupci velení Armády ČR dnes a zítra přivítají v České republice vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil. Generálporučík Valerij Zalužnyj přijíždí do Prahy v době napjatých vztahů s Ruskem a se zástupci resortu obrany bude diskutovat o česko-ukrajinské obranné spolupráci a možnostech další podpory v této vyhrocené situaci,“ psalo Ministerstvo obrany.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.