V pátek dopoledne se na sociální síti Facebook začala šířit fotografie vyfocená v Liberci před porodnickým oddělením místní nemocnice. Fotografie se začala šířit lavinovitě a měla dokazovat, jak špatně se chovají lékaři k potencionálně nakaženým nemocí COVID-19.

Text hoaxu:
„Tohle už je moc!!! Liberecká nemocnice – porodnice a vyšetření venku v zimě a na dešti. Chápu, že je teď mazec, ale aspoň ten stan tam mohl být. Styďte se.“

A jak to bylo ve skutečnosti? „Tohle bude zřejmě od včerejšího dopoledne nejznámější těhubříško Facebooku, nicméně popularitu si rozhodně nepřálo. Pro upřesnění nepříjemné situace pro znalé i neznalé: Ráno jsem se necítila dobře, tak jsme se s mým lékařem domluvili a on mi dohodl “vyšetření” na gynekologii v Krajské nemocnici Liberec. Šlo o výtěr z krku na onemocnění Covid 19 a ozvy plodu. Jelikož jsme nevěděli, zda jsem či nejsem nakažená a v čekárně ambulance bylo plno jiných pacientek. Dohodli jsme se, NA MOJI ŽÁDOST (pro dobro mé i ostatních), že “vyšetření” proběhne nestandartně mimo vnitřní prostory. Bohužel senzace chtiví spoluobčané neváhali a celou akci (cca 5ti minutovou) vyfotili. Aniž by znali veškeré okolnosti. Fotografie ihned začala kolovat po internetu s ošklivými komentáři, házením špíny na libereckou nemocnici a personál gynekologického oddělení. Oni jenom vyhověli MÉMU přání!!! Prosím nevěřte klamným a ošklivým komentářům na KLN,“ uvedla věc na pravou míru bývalá velmi úspěšná reprezentantka v biatlonu Veronika Vítková, která byla bez svého vědomí vyfocena před porodnicí v Liberci.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.